Publikacja Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej (TPZO) i Powiatowego Centrum Kultury w Opatowie (PCK), ukazała się pod koniec grudnia 2021 r. To właśnie w Domu Muzealnym PCK od września 2019 r. swoją siedzibę ma Muzeum Geodezji i Kartografii.
Jak podkreślono we wstępie do albumu, muzeum geodezyjne w 2005 r., kiedy powstało, było „pierwszą tego typu placówką w Polsce, jedyną do dziś, gromadzącą zbiory kartograficzne”, czyli mapy. Do najstarszych i najcenniejszych eksponatów znajdujących w muzeum należą: teodolity z przełomu XIX i XX w., zegar geodezyjny z początku XIX w. oraz zbiór map z terenu powiatu opatowskiego.
W albumie zaprezentowano wybrane eksponaty, znajdujące się w placówce. To m. in. urządzenia do pomiarów geodezyjnych – niwelatory, teodolity, tachimetry oraz urządzenia do wykonywania obliczeń – arytmometry. Pokazano też przykłady zbiorów z zakresu fotogrametrii – w dużym uproszczeniu to sprzęty związane z wykonywaniem zdjęć lotniczych oraz z tworzeniem na ich podstawie map, m. in.: kamery lotnicze, autografy, stereoskopy. W wydawnictwie można też zobaczyć obiekty filatelistyki geodezyjnej: znaczki i karty okolicznościowe czy korespondencję handlową i instytucjonalną.
W publikacji przybliżono także sylwetki zasłużonych dla Ziemi Opatowskiej geodetów: Piotra Badowskiego (1881-1947) i Bohdana Forowicza (1906-1984).
Jak zaznaczyli autorzy wydawnictwa, osobnego przedstawienia i opracowania wymagają zbiory kartograficzne muzeum. W planach jest wydanie drugiego tomu albumu, poświęconego kartografii Ziemi Opatowskiej.
Autorami tekstów w wydawnictwie „15 lat Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie” są: regionalista Mateusz Czarnecki oraz pracownik PCK i sekretarz TPZO, regionalista Andrzej Żychowski. Album wydano dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Publikację można kupić w sklepiku przy Podziemnej Trasie Turystycznej, na opatowskim rynku.
*****
Muzeum Geodezji i Kartografii powstało w 2005 r. jako efekt współpracy opatowskiego samorządu powiatowego oraz Stowarzyszenia Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych „Geocentrum”. Na stałej ekspozycji w gmachu opatowskiego starostwa prezentowało urządzenia, mapy i dokumenty związane z geodezją i kartografią. W latach 2015-2019, ze względu na brak siedziby, działalność muzeum zawieszono. Od września 2019 r. muzeum geodezyjne mieści się w Domu Muzealnym Powiatowego Centrum Kultury. W budynku, wyremontowanym dzięki funduszom Unii Europejskiej swoją siedzibę ma także Muzeum Ziemi Opatowskiej.
Napisz komentarz
Komentarze