Minister Zdrowia, poleceniem z 30 listopada 2021 roku, zobowiązał Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do przekazania placówkom medycznym środków na przyznanie dodatkowego wynagrodzenia za pracę w związku ze zwalczaniem epidemii COVID-19.
Jednorazowy dodatek wyniesie 5 tys. złotych
Resort zdrowia wprowadza specjalne, jednorazowe, świadczenie w wysokości 5 tysięcy złotych brutto w związku z pracą z tzw. pacjentami chorymi na COVID- 19.
Według znowelizowanego polecenia, prawo do jednorazowego dodatku covidowego mają osoby nie wykonujące zawodów medycznych, które przez co najmniej 21 dni, w okresie od 1 czerwca 2021 roku do 30 listopada 2021 roku:
-
wykonywały czynności zawodowe w warunkach bezpośredniego kontaktu z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 na oddziałach, w których placówka medyczna zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego)
-
wykonywały czynności zawodowe w warunkach bezpośredniego kontaktu z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2;
-
na oddziałach, w których placówka medyczna zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego).
Powyższe kryteria muszą być spełnione łącznie.
Kto otrzyma dodatek covidowy?
Świadczenie jednorazowe trafi do tych osób, które na dzień zgłoszenia do otrzymania jednorazowego dodatku są zatrudnione w placówce medycznej lub w firmie wykonującej usługi na rzecz placówki medycznej, na podstawie:
-
umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej zawartej z tą placówką,
-
umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej zawartej z firmą wykonującą usługi na rzecz tej placówki,
Dodatek będzie przysługiwał salowym, sanitariuszom oraz sekretarkom medycznym. Do tej pory tak zwany dodatek covidowy pobierali tylko lekarze.
Napisz komentarz
Komentarze