W Sali rycerskiej w piątkowy wieczór odbyły się oficjalne uroczystości z okazji stulecia sandomierskiego muzeum.
- Muzeum dużo osiągnęło, ale doświadczyło też wielu nieprzyjemności, niedowartościowania i lekceważenia. To nas boli, ale wiemy, że nasza przyszłość jest coraz bardziej rozwojowa
- mówił Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, który otrzymał złoty medal „Zasłużony kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie w imieniu ministra wręczył wicewojewoda świętokrzyski, Rafał Nowak. Z okazji jubileuszu odczytane zostały listy gratulacyjne od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego, wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka i marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego.
Po wysłuchaniu przemówień okolicznościowych, wręczeniu wyróżnień, zaproszeni goście wysłuchali koncertu Polskiej Opery Królewskiej, która wykonała „Śpiewnik domowy” Stanisława Moniuszki. O godzinie 20.00 odbył się wernisaż wystawy „Sto lat Muzeum Okręgowego w Sandomierzu 1921-2021”, która prezentuje najciekawsze, a rzadko eksponowane obiekty ze zbiorów własnych Muzeum, które charakteryzują dotychczasowe, niekiedy dość trudne losy tej instytucji.
Wystawa dzieli się na pięć części, odpowiadających pięciu obecnie funkcjonującym działom merytorycznym: archeologii, historii, literatury, etnografii i sztuki. Można zobaczyć zarówno wybór pierwszych przedwojennych obiektów etnograficznych ze zbiorów Muzeum Ziemi Sandomierskiej, jak również rekonstrukcję propagandowej ekspozycji ze zlikwidowanej Zagrody Pamięci Narodowej w Wiktorynie koło Ożarowa, będącej przykładem ideologicznego wykorzystywania muzeów w okresie PRL.
Na wystawie znajduje się również kilka znakomitych, a dotąd wiszących w magazynach, płócien takich artystów jak: Jacek Malczewski, Olga Boznańska, Wojciech Weiss, Teodor Axentowicz czy Jan Cybis, pozyskanych głównie w czasach, kiedy Muzeum było główną instytucją ochrony dziedzictwa w województwie tarnobrzeskim. Nie brakuje wyboru pamiątek po Jarosławie Iwaszkiewiczu, czy dopiero od niedawna stale eksponowanych szachów sandomierskich, które po zakończeniu wystawy jubileuszowej zyskają specjalnie im poświęconą salę ekspozycyjną.
Wystawa ukazuje różnorodność kolekcji muzeum, kształtowanej na przestrzeni ostatniego stulecia nie bez związku z aktualnymi perturbacjami politycznymi. Towarzyszy jej również prezentacja plakatów muzealnych, z najstarszymi pamiętającymi lata 80-te XX w.
RELACJA WIDEO Z UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZOWYCH WKRÓTCE.
Napisz komentarz
Komentarze