Posiadamy 42 autobusy, niestety wiele z nich jest już mocno wysłużonych. Średni wiek autobusów to ok 18 lat, ale mamy też kilka z lat 90-tych. Jest to uzależnione od rezerwy jaką musimy utrzymywać, aby w razie potrzeby zastąpić autobusy, które ulegną awarii.
- mówi Katarzyna Piętos, prokurent Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Cierpliwość może się opłacić. Zgodnie z zapowiedziami, do ostrowieckiego MZK zakupione mają być 23 autobusy, „pachnące nowością" - „EKO”.
Czekamy na rozstrzygnięcie pierwszego przetargu ogłoszonego w ostatnim czasie, którego celem jest zakup 9 nowych, niskoemisyjnych autobusów z silnikiem diesel'a. W kolejnym etapie projektu "Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim" zakupionych zostanie 6 autobusów hybrydowych, a dzięki środkom pozyskanym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w planie jest zakup 8 autobusów elektrycznych.
- dodaje Katarzyna Piętos.
Na zakupie nowych niskoemisyjnych autobusów skorzystają przede wszystkim mieszkańcy.
Przed nami jest również swojego rodzaju duże przedsięwzięcie, czyli "Tydzień Transportu Ekologicznego", który przypada na wrzesień. W ramach tych działań będziemy zachęcać do skorzystania z miejskiego transportu, w zamian za zniesienie opłat za przejazd w tym okresie.
- mówi Katarzyna Piętos.
Warto zauważyć , ze z początkiem bieżącego roku zmienił się rozkłady jazdy. Autobusy MZK kursują nie tylko w granicach miasta ale jeżdżą również do pobliskich gmin.
Z początkiem stycznia MZK kursuje również do gminy Kunów, w ramach porozumienia międzygminnego. Natomiast od czerwca na podobnych zasadach funkcjonują przejazdy do gminy Ćmielów. Mamy nadzieję, że kolejne gminy również zdecydują się przystąpić do tego porozumienia, ponieważ wiąże się to z wieloma korzyściami, np. korzystanie z tych środków unijnych, które pozyskamy w ramach realizowanego obecnie projektu.
- mówi Katarzyna Piętos.
Natomiast wraz z rozbudową nowej bazy ostrowickiego MZK i pojawieniem się ekologicznych autobusów, wprowadzony zostanie ujednolicony system informacji i biletowania dla pasażerów.
Chcemy wprowadzić zmiany w kwestii biletowania. Zostanie wprowadzony system karty miejskiej i nowoczesne tablice przystankowe z informacjami dotyczącymi przyjazdów i odjazdów autobusów. Planujemy je zamieścić w sześciu lokalizacjach. Wprowadzona zostanie również aplikacja moblina, która będzie przedstawiać całą siatkę połączeń z godzinami odjazdów i czasem oczekiwania na autobus.
- mówi Katarzyna Piętos.
Na razie nie wiadomo jak nowe rozwiązania sprawdzą się w rzeczywistości oraz czy wpłyną np. na cenę biletów. Zgodnie z zapowiedziami pierwsze niskoemisyjne autobusy powinny pojawić się na ostrowieckich ulicach we wrześniu przyszłego roku.
Napisz komentarz
Komentarze