Babeszjoza, anaplazmoza i borelioza to kilka z chorób jakie mogą dotknąć człowieka lub zwierzę, po ugryzieniu przez kleszcza, który w bieżącym roku jest bardzo aktywny.
Z tą plagą kleszczy zmagamy się już od marca. Kleszcze zaczynają się uaktywniać przy nawet przy 5 stopniach Celsjusza na plusie. W tym roku pierwsze przypadki choroby odkleszczowej u psów mieliśmy już styczniu.
- mówi Katarzyna Paluch-Zdyb, lekarz weterynarii.
Największe żniwo wśród zwierząt zbiera Babeszja, która prowadzi do wielu poważniejszych schorzeń, atakując wiele narządów wewnętrznych. Zabezpieczeniem dla psa może być obroża lub tabletka na kleszcze, jednak zaleca się stosowanie dwóch preparatów. Wielu właścicieli wykazuje się odpowiedzialnością, starając się chronić swoich pupili gdy tylko rozpoczyna się sezon kleszczowy. Cierpią zwierzaki ale również ludzie, ponieważ wiele chorób może dotknąć również nas i najbliższych. Najczęstszym przypadkiem choroby odkleszczowej diagnozowanej u ludzi jest borelioza, dlatego po usunięciu kleszcza należy bacznie obserwować miejsce ukąszenia.
Czasami nawet po 28 dniach na naszej skórze może pojawić się rumień wędrujący, czyli charakterystyczny czerwony obrączkowy obrzęk. Uspokajam, nie każdy kleszcz musi być nosicielem choroby, ale jeśli poczujemy u siebie gorsze samopoczucie powinniśmy zgłosić się do lekarza. Pacjent otrzymuje wtedy antybiotyki.
- mówi Danuta Barańska, lekarz.
Dlatego przed wyjściem na spacer do lasu lub na łąkę warto ubierać jasne długie ubrania, co dodatkowo zabezpieczy nas przed ukąszeniem. Wielu lekarzy zaleca również szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, szczególnie dla osób tj. rolnicy, funkcjonariuszom straży pożarnej i granicznej, ale również właścicielom psów i rodzinom z małymi dziećmi.
Napisz komentarz
Komentarze