Wydawałoby się, że termin miesiączki u kobiet, nie jest już niczym wstydliwym w XXI wieku, jednak temat „ubóstwa menstruacyjnego” okazuje się tematem trudniejszym i bardziej dotkliwym, szczególnie dla młodych kobiet w wieku szkolnym.
Po przeprowadzonych rozmowach z pedagogami, okazuje się, że jest to nadal bardzo duży problem i drażliwy temat dla młodych dziewczyn. Okazuje się, że dziewczęta zmuszone są prosić w szkolnym sekretariacie o udostępnienie środków higienicznych jakimi są podpaski, żeby mogły się zabezpieczyć.
- mówi Renata Brzozowska, Oddział Rejonowy PCK w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Rozmawiamy o tym na biologii czy zajęciach wychowania do życia w rodzinie, ale jednak jest to nadal problem, który jest wstydliwy, jest krępujący.
- mówi Anna Kwapisz-Orłowska, szkolny pedagog w LO nr III w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Od zeszłego roku Polski Czerwony Krzyż bierze udział w projekcie „Akcja Donacja”, która ma na celu zmniejszenie skutków problemu ubóstwa menstruacyjnego, dostarczając podpaski do szkół podstawowych i średnich. Stąd coraz częściej mówi się o zniesieniu opłat za środki kobiecej higieny, bo faktem staje się świadomość, że kobiet – szczególnie tych młodych - czasami po prostu nie stać na ich zakup.
Jeśli przejdziemy się po jakimkolwiek sklepie i gdy podliczmy sobie ceny i jaki jest to wydatek, to okazuje się, że trochę się tego uzbiera. Tym bardziej, że to trzeba wliczyć w koszt stałych wydatków. Dobrym rozwiązaniem tak jak w innych państwach, jest po prostu wprowadzenie bezpłatnych środków higienicznych.
- dodaje Anna Kwapisz-Orłowska.
Z przeprowadzonych badań wynika, że 1 na 6 uczennic podczas miesiączki z powodu braku dostępu do artykułów higienicznych opuściła zajęcia, co niekorzystnie odbija się na samoocenie młodych kobiet.
Okazuje się, że temat miesiączki u kobiet jest nadal tematem tabu, nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach. Okazuje się, że młode kobiety nie mają z kim na ten temat porozmawiać czy nawet skorzystać z środków higieny kobiecej. A to często przekłada się na np nieobecności w szkole.
- mówi Renata Brzozowska.
Niestety w niektórych domach nadal nie rozmawia się na ten temat.
To wynika też z tego, w jakich czasach byliśmy wychowywani, w czasach gdy nasi rodzice również niechętnie chcieli rozmawiać o takich sprawach. Tutaj też myślę uzależnione jest to w jaki sposób każda z nas przechodzi miesiączkę. Czasami nie pomagają nawet środki przeciwbólowe, więc na pewno tu ta pomoc ze strony rodzica i wsparcie powinna być większa.
- mówi Anna Kwapisz-Orłowska.
"Akcja Donacja" prowadzona jest od 2020 roku. Podczas I edycji podpaski trafiły do ponad 300 uczennic szkół podstawowych w Ostrowcu, natomiast w tym roku akcja ma wesprzeć ponad 500 kobiet uczęszczających do szkół średnich.
Napisz komentarz
Komentarze