Akcje charytatywne organizowane przez koła wolontariatu, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe teraz w okresie przedświątecznym są częstsze i zakrojone na szerszą skalę. W tym roku koronawirus wiele działań ogranicza, i jak się okazuje ogranicza również pomoc.
Tak jak wszystko, pandemia postawiła wszystko na głowie, mamy nadzieję, że nasi najlepsi wolontariusze będą mogli nam pomagać. A przede wszystkim wróci do takich rezultatów jak rok temu gdy zebraliśmy prawie 800 tys. ton żywności.
- mówi Dorota Jezierska, Wiceprezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.
Na pomoc czekają nie tylko ludzie. Na dar serca oczekują chore i bezdomne zwierzęta. Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt „Animals”, organizuje zbiórki karm i akcesoriów dla zwierząt. Dzięki ludzkiej dobroci, czworonogi mają szansę na przetrwanie zimy, nowy dom i lepsze życie.
Co jest dla nas miłym zaskoczeniem, w tym roku nasi darczyńcy sami odezwali się do nas z ofertą pomoc i organizacją zbiórek dla zwierząt. Nie musieliśmy nikogo prosić, ludzie sami postanowili zostać Świętymi Mikołajami.
- mówi Barbara Pastuszka, prezes ostrowieckiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt "Animals".
Inicjatorami zbiórek w naszej szkole są dzieci. Takie zbiórki organizowane jest przez koło wolontariatu, od 6 lat i cieszą ogromnym powodzeniem. Dzięki ich wkładowi cała przekazana karma to wynik ostatnich dwóch dni przed zamknięciem szkoły.
- mówi Anna Pronobis, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bolesława Chrobrego w Ostrowcu Św.
Karmę dla zwierzaków dostarczają osoby prywatne, firmy, szkoły, przedszkola. Reagujemy lokalnie ale są też paczki z Polski. Stowarzyszenie „Animals”chce pomagać każdemu zwierzakowi, bywa, że pod jego opiekę trafia nawet kilkadziesiąt kotów, psów.
Zawsze chcemy pomagać, jednak ogranicza nas kilka czynników. Po pierwsze jest nas tylko kilka osób, a po drugie mamy też swoje obowiązki, pracę, co oznacza, że często ta pomoc z naszej strony może przyjść za późno. Poza tym nie mamy również miejsca gdzie te zwierzęta możemy przetrzymać, stąd nasze apele o domy tymczasowe dla takich zwierząt.
- tłumaczy Barbara Pastuszka.
Każdy może zgłosić do nas informacje o zwierzęciu, które potrzebuje pomocy, ale w przypadkach kiedy ta pomoc jest wymagana natychmiast, może się okazać, że to właśnie na osobie, która znajdzie potrącone czy ranne zwierze spoczywa odpowiedzialność aby się nim zająć. Niestety czasami ta pomoc przychodzi zbyt późno.
- mówi Justyna Wołowiec, członek Stowarzyszenia "Animals".
W okresie świątecznym, pojawiają się pomysły aby szczeniak czy malutki kotek, usiadł pod choinką, ale święta przemijają, a żywe prezenty z czasem lądują na ulicy. Statystyki pokazują. Że w okresie noworocznym i wakacyjnym, pojawia się najwięcej porzuconych zwierząt. Przez nieodpowiedzialność człowieka, zwierzęta są narażone na cierpienie. Dlatego ważne jest aby decyzja o zakupie pupila była przemyślana i podjęta w sposób odpowiedzialny.
Napisz komentarz
Komentarze