Barbórka, tradycyjne świętogórnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Barbórkę obchodzą górnicy, geolodzy i osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnianych.
Legenda głosi, że wywodząca się z pogańskiej rodziny Barbara przeszła na wiarę chrześcijańską, za co została ścięta mieczem przez własnego ojca. Tuż po tym zdarzeniu oprawcę raził piorun, zaś Barbara została okrzyknięta patronką dobrej śmierci i trudnej pracy. Świętą Barbarę od wieków czczą osoby, które w swojej pracy są narażone na wybuchy. Jej kult jest wyznawany przede wszystkim w społeczności górników. Niewiele osób wie, że świętą Barbarę czczą także hutnicy, marynarze, rybacy, kamieniarze i więźniowie.
Symbolem górników jest godło, większość myśli że, to dwa skrzyżowane młotki. Tak naprawdę górnicze godło składa się pyrlik i żelosko, są one najstarszymi narzędziami, którymi posługiwali się górnicy. Jako ciekawostkę, można dodać, że wcześniej godłem górnictwa był róg.
Mundur górnika i czako ( nakrycie głowy), to także symbol tego zawodu. Zwyczaj noszenia takiego stroju wprowadzono w XVIII wieku na górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Nieodłącznym elementem górniczego munduru jest również szpada. Stanowi honorowe odznaczenie , otrzymuje się ją jako szlachetne wyróżnienie za sumienną pracę. Natomiast osobie, która dopuści się czynu plamiącego honor górnika, może zostać ona odebrana. Szpada jest także symbolem władzy wyższych urzędów górniczych i nadzoru.
Górnicy posiadają również swoje barwy, kolor czarny i zielony. Czarny symbolizuje ziemię, natomiast zielony, jest kolorem natury.
Napisz komentarz
Komentarze