Międzynarodowa wystawa COVIMETRY jest pierwszą w Polsce, globalną manifestacją różnych nurtów sztuki geometrycznej, świadomej swojego czasu. Światowa premiera projektu odbędzie się we wnętrzach ostrowieckiego Biura Wystaw Artystycznych w piątek 4 grudnia, ale zaplanowany na ten dzień wernisaż niestety nie może się odbyć z powodu trwającej pandemii.
Nazwa COVIMETRY pochodzi od połączenia dwóch słów: COVID (CoronaVirusDesease) i GEOMETRIA (dowolna tendencja sztuki geometrycznej: konstruktywistyczna, hard edge, minimal art, op-art, sztuka konkretna, sztuka non-objective, geometria dyskursywna i inne). W wystawie bierze udział około 200 artystów z wielu krajów Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Azji oraz z Australii. Motywem wyjściowym wszystkich prac był szablon maski antywirusowej. Dzieła zostały zrealizowane w różnych technikach i technologiach, takich jak: rysunek, malarstwo, grafika, kolaż, obiekt, fotografia, mix media, animacja komputerowa, wideo.
- czytamy w opisie wystawy, zamieszczonym na stronie BWA.
Udział w projekcie COVIMETRY dał artystom możliwość korzystania z dowolnych strategii artystycznych, zaproponowanych przez kuratora, którym jest prof. Wiesław Łuczaj.
Czwarta sala ostrowieckiej galerii została "zamaskowana", a to co możemy zobaczyć na wystawie to maska - symbol obecnych czasów
W historii cywilizacji używanie masek rozpoczyna się co najmniej 7.000 lat przed naszą erą, w neolitycznych rytuałach, chociaż tzw. Maska z La Roche-Cotard może przesuwać te praktyki nawet do 33.000 lat pne. Przez stulecia maska, jako przedmiot noszony na twarzy, miała wiele znaczeń i ulegała wielu metamorfozom. Współcześnie przekształcanie maski, jako idei i artefaktu, odbywa się pod wpływem aktualnych praktyk kulturowych i różnych form komunikacji społecznej. W rezultacie maska zostaje włączona w dyskursy, w których nigdy wcześniej się nie pojawiała. Jednym z nich jest dyskurs maski jako nośnika dzieła sztuki, który został zapoczątkowany w projekcie COVIMETRY. Opierając się na hiszpańskim wyrażeniu más que la cara (więcej niż twarz), maski prezentowane na wystawie COVIMETRY stają się prezentacją różnorodnych postaw artystycznych oraz ich głębokich znaczeń.
- mówi prof.Wiesław Łuczaj, który na potrzeby projektu przyjął pseudonim Mark Starel.
Już ponad 220 artystów z całego świata zostało zaproszonych przez kuratora wystawy i przyjęło zaproszenie, a założenie jest takie aby docelowo uczestników projektu było 1000.
Wystawę COVIMETRY będzie można zobaczyć tylko w telewizji i w internecie. Po wystawie w BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim planowane są kolejne edycje tej wystawy w renomowanych krajowych i zagranicznych galeriach, muzeach i centrach sztuki. Zaprezentowane na wystawie maski, to projekt artystyczny, a nie dizajnerski, żadna z prezentowanych masek nigdy nie zostanie uszyta,
Napisz komentarz
Komentarze