Od początku epidemii koronawirusa w kraju rząd proponuje pracodawcom świadczenia pomocowe zawarte w tzw. Tarczy Antykryzysowej. Przedsiębiorcy w dalszym ciągu mogą składać wnioski, aby uzyskać wsparcie. Dotychczas w powiecie ostrowieckim z pomocy skorzystało ponad 6 tysięcy wnioskodawców. Pandemia trwa, wiele firm zostało czasowo zamkniętych w związku z nałożonymi obostrzeniami. Cierpi m.in. branża gastronomiczna, hotelarska, turystyczna czy przedsiębiorstwa dbające o zdrowie fizyczne (siłownie, aquaparki, kluby fitness). Pracodawcy uważają, że największym problemem jest brak rozmów, konsultacji rządu z przedsiębiorcami.
Propozycją rząd dla firm, które obecnie najbardziej zostały dotknięte skutkami drugiej fali epidemii jest Tarcza Branżowa, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy posiadający jako przeważający jeden z 25 różnych kodów PKD. (O wsparcie będą mogły ubiegać się firmy m.in. z branż: gastronomicznej, rozrywkowej (estradowej, filmowej), targowej, fotograficznej, weselnej czy dbającej o zdrowie fizyczne (siłownie, sport, rekreacja). Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na zwolnienie ze składek ZUS za listopad 2020 r., jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe, dotację do 5 tysięcy złotych dla mikro i małych przedsiębiorców oraz zawieszenie opłaty targowej w 2021 r.
Gminy osiągające z tytułu opłaty targowej przychody powyżej 10 tysięcy złotych otrzymają rekompensatę ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Będzie ona przyznana z góry za cały rok, do 31 marca 2021 r. Natomiast wnioski o otrzymanie świadczenia postojowego lub dotacji będzie można składać do 30 czerwca 2021 r. Przedsiębiorcy, którzy opłacili już składki ZUS za listopad 2020 roku będą mogli ubiegać się o zwrot.
[ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO]
Napisz komentarz
Komentarze