Od soboty, 18 lipca, turyści mogą już codziennie zwiedzać, w godzinach miedzy 9.00 a 15.00, wioskę neolityczną zlokalizowaną na terenie rezerwatu przy ostrowieckim muzeum. Na terenie zrekonstruowanej osady przewodnicy proponują wspólna podróż przez pradzieje i zapoznanie z elementami życia codziennego w epoce neolitu.
Bilety w cenie: 5 zł (bilet ulgowy), 8 zł (bilet normalny) dostępne są w kasie muzeum. Godziny zwiedzania: 9.00, 11.00, 13.00, 15.00. Nie ma możliwości zwiedzania wioski neolitycznej samodzielnie.
Rekonstrukcja pradziejowej osady powstała w 1991 roku. Zajmuje ona powierzchnię ok. 1,5 ha. Wioska składa się z rekonstrukcji 4 domów mieszkalnych zbudowanych na podstawie dokumentacji z badań archeologicznych w Dobroniu, Sicinach i Brzeziu. Otoczone są one palisadą i rowem obronnym, podobnie jak niektóre znane osady neolityczne (np. Stryczowice, Bronocice, Złota). Obok chat zorganizowane są stanowiska, na których odbywają się lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży. Po zachodniej stronie zlokalizowana jest rekonstrukcja grobowca megalitycznego z Broniszowic. Stanowi ona zaczątek realizowanego od kilku lat kolejnego sektora rekonstrukcji – cmentarzyska. Ma on prezentować wierzenia i obrządek pogrzebowy ludności zamieszkującej ziemie polskie 5500 – 4000 lat temu.
Mimo, iż nie jest wiernym odwzorowaniem żadnego ze znanych stanowisk archeologicznych, oglądając ją można wyobrazić sobie jak ludzie epoki kamienia i wczesnej epoki brązu organizowali przestrzeń, którą zamieszkiwali.
czytamy na stronie internetowej muzeum. [http://krzemionki.pl/].
Napisz komentarz
Komentarze