W niedzielę, 7 czerwca 2020 r., zakończył się 60. Krakowski Festiwal Filmowy. Wśród wyróżnionych przez jury filmów znalazł się „Pollywood” Pawła Ferdka, reżysera pochodzącego z Ostrowca Świętokrzyskiego.
Ogółem w konkursie kina polskiego krakowskiego festiwalu znalazły się 43 filmy: 22 dokumentalne, 10 fabularnych i 11 animowanych. „Pollywood” znalazł się w tej najliczniejszej grupie.
Paweł Ferdek, który jest nie tylko reżyserem, ale również autorem scenariusza opowiada w tym filmie historię powstania „fabryki snów”, jak często nazywany jest Hollywood, stworzony – w dość powszechnie głoszonej teorii – przez polskich Żydów. Ferdek rusza ich śladem. Pokazuje historię takich ludzi, jak Sam Goldwyn, Louis B.Mayer, Bracia Warner, którzy ponad wiek temu wyszli z polskich sztetli i pokonali fascynującą drogę, tworząc legendę Hollywood, której częścią sami się stali. Reżyser dociera również do współczesnych ikon amerykańskiego przemysłu filmowego. Jak głosi werdykt jury 60. KFF, wyróżnienie to zostało przyznane za „wielobarwną podróż w krainę filmowych snów i nadzieję, że wszystko jest możliwe”. Zdjęcia są dziełem Andrzeja Wojciechowskiego, Bartosza Nalazka i Nicolasa Villegasa.
Paweł Ferdek jest absolwentem stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, uczestniczył też w programie EKRAN Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Spod jego pióra wyszły m.in. scenariusze kilkudziesięciu odcinków serialu „Na Wspólnej” czy filmu „Ki” ze znakomitą rolą Romy Gąsiorowskiej. Wyreżyserował takie filmy dokumentalne, jak „Szklana pułapka”, „Odyseja złomowa” i „Przywódcy”.
Napisz komentarz
Komentarze