Ministerstwo Obrony Narodowej informuje:
Utrzymujemy w stałej gotowości 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej.
Wojskowym i cywilnym instytucjom leczniczym oraz jednostkom wojskowym przekazujemy sprzęt ochrony indywidualnej i środki dezynfekcyjne, które udostępnia Agencja Rezerw Materiałowych dla zabezpieczenia działań przeciwepidemicznych.
Jednostki wojskowe posiadają niezbędną ilość środków dezynfekujących.
Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii może wykonać 350 testów dziennie umożliwiających wykrywanie koronawirusa.
W każdym województwie działają wojskowe zgrupowania zadaniowe, które – w razie potrzeby – mogą udzielić wsparcia Ministerstwu Zdrowia. Mają one do dyspozycji:
- kilkadziesiąt pojazdów sanitarnych i mikrobusów
- 10 dezynfekcyjnych zespołów zadaniowych
- mobilne zespoły medyczne i gotowi do wsparcia lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni
- kontenerowy szpital polowy we Wrocławiu wyposażony w 100 łóżek przeznaczony do kwarantanny i udzielania pomocy potrzebującym
- budynek we Wrocławiu wyposażony w 200 łóżek do przeprowadzania kwarantanny
- siły powietrzne – w razie potrzeby – dysponują samolotami i śmigłowcami do ewakuacji medycznej.
Przewodniczący Senackiej Komisji Obrony Narodowej, senator Jarosław Rusiecki podkreśla zaangażowanie i przygotowanie do pomocy batalionów Wojsk Obrony Terytorialnej.
Wojska Obrony Terytorialnej są zaangażowane w działania prewencyjne międzyinnymi te związane z prowadzonymi kontrolami na granicy państwa. Żołnierze pomagają przy pomiarze temperatury oraz gromadzeniu i segregacji kart lokalizacyjnych pasażerów przylatujących do Polski. Żołnierze WOT, którzy posiadają ratowników medycznych pozostają w gotowości aby pomagać w walce z koronawirusem. Żołnierze WOT organizują również pomoc psychologiczną.
zobacz również: WOT wspiera przeciwdziałanie COVID19
Napisz komentarz
Komentarze