Jednym z ciekawszych urządzeń jakie udało się pozyskać to przetwornik fotomechaniczny do przetwarzania zdjęć lotniczych w mapy, jest on wyjątkowy bowiem pierwszy jaki wyprodukowano w ZSRR. W opatowskim Muzeum znajduje się jeszcze wiele ciekawych eksponatów, ukazujących jak na przestrzeni lat zmieniały się warunki pracy geodetów.
Jednym z założycieli Muzeum Geodezji i Kartografii jest Mirosław Roszczypała geodeta powiatowy w opatowskim starostwie i prezes stowarzyszenia Geocentrum.
Muzeum przerwało swoją działalność w 2015 roku, teraz władze powiatu wykorzystały szansę i reaktywowały Muzeum Geodezji i Kartografii w nowej lokalizacji i nowej odsłonie. Niektóre eksponaty w Muzeum Geodezji i Kartografii liczą nawet 200 lat, wyposażone jest także w sprzęt multimedialny na miarę XXI wieku, dzięki czemu zwiedzający w łatwy sposób poznają zawód geodety.
Muzeum Geodezji i Kartografii to wyjątkowy obiekt, to druga taka instytucja w Polsce. Opatów stał się stolicą geodetów, gdzie przyjeżdżają, integrują się, wymieniają doświadczenia.
Muzeum Geodezji i Kartografii to owoc ciężkiej pracy geodetów - pasjonatów, miłośników tej profesji oraz władz samorządowych, muzeum to kolejny element oferty turystycznej Opatowa, która ma się co raz lepiej.
Napisz komentarz
Komentarze