Celem wizyty było zapoznanie Prezesa tej organizacji z dobrem świeżo wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dyrektor muzeum dr Andrzej Przychodni i archeolog Artur Jedynak oprowadzili dr Paardekoopera po fragmencie rezerwatu przyrody, podziemnej trasie turystycznej oraz rekonstrukcji osady neolitycznej wraz z megalitem. Prezentacja mogła mieć ograniczony charakter ze względu na remont infrastruktury. Niemniej jednak nasz gość zwrócił uwagę na to, że Krzemionki są unikalne nie tylko ze względu na wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
"To miejsce w którym dziś mam przyjemność się znajdować jest niezwykłe. Rzeczywiście odzwierciedla jak wyglądało życie w epoce kamienia łupanego. Rozmiar tego obiektu jest równie imponujący, nie ukrywam, że takie obiekty to rzadkość"
- mówi dr Roeland Paardekooper
Wpisane niespełna pół roku temu "Krzemionki" na Listę Światowego Dziedzictwa to 16. polski obiekt znajdujący się na tej prestiżowej liście. Prehistoryczny region górniczy, obejmujący kopalnie krzemienia pasiastego jak i osadę neolityczną, to miejsce, które mocno wyróżnia się na tle Europy.
"Są w niektórych krajach obiekty zrekonstruowane podobnie jak tu, jest wiele kopalni złota czy krzemienia, jednak ta kopalnia jest oryginalna. Zarówno trasa pod ziemią, jak i na powierzchni, wszystko razem tworzy piękny okręg opowiadający historię sprzed kilku tysięcy lat. "
- podkreśla dr Roeland Paardekooper
Dyrektor Muzeum dr Andrzej Przychodni, twierdzi, że był to pierwszy krok do intensywnej współpracy z międzynarodowymi podmiotami i nawiązywanie szerokich kontaktów, nie tylko w Europie ale i na całym świecie.
Napisz komentarz
Komentarze