Cukrzyca to choroba XXI wieku, na całym świecie choruje na nią ok 400 mln osób, w Polsce dotyka kilka milionów mieszkańców - osób w różnym wieku. Jednym z pierwszych symptomów są problemy ze wzrokiem, ale podstawowym objawem jest podwyższony poziom cukru. Najważniejsza jest profilaktyka, choć sposoby leczenia w Polsce odbiegają od standardów w innych państwach.
"W niektórych krajach Europy pacjenci mają większy dostęp do najnowszych metod leczenia, ale i kontrolowania cukrzycy. Dla diabetyków takie rozwiązania są dużym ułatwieniem w tej przewlekłej chorobie. Będziemy składać różne wnioski i petycje do Ministerstwa Zdrowia aby sytuacja polskich diabetyków była lepsza."
- mówi Mariusz Gołdyn - wiceprezes kieleckiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków
Dla dobra osób dotkniętych cukrzycą, już od 34 lat w Ostrowcu Świętokrzyskim organizowane są spotkania, w celu wymieniania poglądów i doświadczeń z innymi cukrzykami, ale przede wszystkim poszerzania swojej wiedzy w tym zakresie. Ważne jest, jak podkreślają psycholodzy aby zapobiegać poczuciu osamotnienia w chorobie, a integracja diabetyków, pozwala poczuć, że nie są sami w tej trudnej walce - wymagającej wielu wyrzeczeń i poświęceń.
Ostrowiecki oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków utworzono w 1985 roku, osoby zaangażowane w jego utworzenie podkreślają, że łatwo nie było.
"Nie było pieniędzy, ale chodziliśmy po aptekach szukając sponsorów, udawało nam się organizować wiele wycieczek m.in. do Częstochowy, Lichenia. Kiedyś nasze koło liczyło niemal 150 osób, dziś jest nas o połowę mniej i to nas smuci."
- dodaje Helena Zielińska
W tym roku Dzień Walki z Cukrzycą odbywał się pod hasłem "Cukrzyca - w rodzinie siła".
Napisz komentarz
Komentarze