Idea rywalizacji została zapoczątkowana przez miasto Bydgoszcz, które do tego celu udostępniło miejską aplikację Aktywny Bydgoszcz. Do rywalizacji stanie w sumie 21 miast. Decyzją Prezydenta Jarosława Górczyńskiego, w szranki z takimi miastami jak Kielce, Nowa Sól, Przemyśl, Koszalin, Leszno stanie również Ostrowiec Świętokrzyski.
- Dzięki zaangażowaniu całego środowiska rowerowego naszego miasta, zarówno stowarzyszeń rowerowych jak i grup nieformalnych możemy powalczyć o ten tytuł. To znakomita okazja do pokazania jak duża jest społeczność cyklistów w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przy tej okazji, możemy także zwrócić uwagę na kwestie związane z rozwojem infrastruktury rowerowej w naszym mieście
– mówi Kamil Stelmasik, miejski koordynator akcji.
Miasta biorące udział w rywalizacji będą walczyć o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Statuetka ma charakter przechodni, co oznacza, że zwycięskie miasto otrzyma go tylko na rok. Dopiero w przypadku wygranej trzy razy z rzędu miasto otrzyma Puchar na stałe.
Rywalizacja ruszy 1 września i zakończy się 30 września 2019 roku. To właśnie wtedy każdy przejechany kilometr z włączoną aplikacją, będzie się liczył w rywalizacji miast. Każdego dnia można zbierać kilometry jadąc do pracy, do szkoły czy w trakcie indywidualnych lub grupowych wypadów. Co ważne, rywalizacja nie ma granic, co oznacza, że zbierać kilometry dla swojego miasta można jeżdżąc na rowerze gdziekolwiek na świecie. Wystarczy tylko uruchomić aplikację. Na koniec akcji, najbardziej aktywni rowerzyści będą mogli liczyć na nagrody i wyróżnienia.
Aby dołączyć do zabawy trzeba pobrać aplikację „Rowerowa Stolica Polski” z właściwego dla siebie sklepu. Dla systemu Android będzie to sklep Google Play, a dla systemu IOS sklep App Store. Aplikacja jest bezpłatna. Wystarczy ją ściągnąć, zainstalować i uruchomić.
W formularzu podajemy podstawowe dane, zaznaczamy dla jakiego miasta będziemy kręcić kilometry i włączamy się do zabawy. Jeżeli chcemy dodatkowo rywalizować w mniejszych grupach, wystarczy wyszukać te istniejące i się do nich zapisać lub zaproponować własną i zachęcić swoich znajomych, klasę, sąsiadów, współpracowników lub rodzinę do wspólnej rywalizacji. Dla Ostrowca Świętokrzyskiego w aplikacji są już utworzone trzy grupy; SIGNALOVE, Brygada RR i Rowerowy Ostrowiec. Wciąż można tworzyć nowe.
Dzięki udziałowi w akcji, każde miasto po zakończeniu rywalizacji otrzyma od organizatora szczegółowe statystyki oraz tzw. „mapę ciepła”, która pokaże jakimi drogami, ścieżkami czy szlakami poruszali się uczestnicy rywalizacji. Takie syntetyczne dane z pewnością ułatwią w przyszłości odpowiednie planowanie nowych ścieżek rowerowych czy małej infrastruktury rowerowej w naszym mieście.
Napisz komentarz
Komentarze