Koło Gospodyń Wiejskich z Witosławic w gminie Waśniów funkcjonuje od 2006 roku. Uczestnictwo w kole to dla członkiń coś więcej niż zwykłe spotkania.
Śpiewamy, wytwarzamy nowe przepisy kulinarne. Dla nas to oderwanie się od codziennych obowiązków, bo na wsi nie jest tak jak w mieście, że pójdzie się do kina czy do restauracji. Mamy w sobie wsparcie, każdy ma swoje problemy ale pomagamy sobie nawzajem
- mówią gospodynie.
Aktywnie działają również Kobiety Kreatywne z klubu o tej samej nazwie, z Kunowa. Poza występami artystycznymi, cyklicznymi spotkaniami w gronie gospodyń, panie urządzają pokazy obrzędów, jak np. obrzęd kiszenia kapusty, zielarki czy wigilijnych, wcześniej 'wilijnych' tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
O podtrzymywanie tradycji należy dbać, a ponieważ na mapie polskich wsi Koła Gospodyń Wiejskich to jedne z najbardziej aktywnych organizacji, to w marcu br. przyjęto nowelizację ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich, w ramach której m.in koła mogą działać nie tylko na wsiach, ale także na terenie sołectw w granicach miast oraz w miastach do 5 tys. mieszkańców. Uproszczona została również procedura rejestracji, a na start koła mogą otrzymać dotację do kilku tysięcy złotych.
Napisz komentarz
Komentarze