W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej stali się uczniami 8-letniej szkoły podstawowej. Tym samym zaczęto wygaszanie gimnazjów. Dotychczasowe 3-letnie licea ogólnokształcące z dniem 1 września 2019 r. stały się 4-letnim liceum, a od 1 września 2020 r. rozpoczyna się stopniowe wygaszanie trzyletniego liceum ogólnokształcącego. 16 lipca w szkołach średnich pojawiły się wyniki rekrutacji na rok szkolny 2019/2020.
W całym procesie rekrutacji zostało z rekrutowanych blisko 1800 uczniów. Najwięcej wybierało licea ogólnokształcące bo takich oddziałów będzie utworzonych łącznie ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego - 27. W tych oddziałach największą popularnością cieszyły się kierunki lingwistyczne, humanistyczne, biologiczno-chemiczne. Mniejszym zainteresowaniem klasy matematyczno-fizyczne, matematyczno-geograficzne - to w zależności od szkoły. 22 oddziały techników zostanie otwartych i tylko 8 szkół branżowych.
-informuje- Mariusz Łata - Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym
60 uczniów z powiatu ostrowieckiego nie zostało przyjęte do żadnej szkoły.
Były takie sytuacje, że nie każdy z kandydatów dostał się do swojej preferowanej szkoły. Były takie sytuacje, że kandydaci wskazując trzy szkoły do żadnej nie zostali przydzieleni. Wynika to z tego, że uzyskali zbyt małą liczbę punktów w procesie rekrutacyjnym.
-tłumaczy- Mariusz Łata - Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym
Co z uczniami, którzy zostali bez szkoły średniej?
Po 24 lipca będziemy mieli ostateczne listy w poszczególnych klasach. Te 60 osób, które w tym momencie są poza procesem rekrutacyjnym - uspokajam. Mamy ponad 100 miejsc wolnych w różnego typu rodzajach szkół.
-mówi- Mariusz Łata - Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym
W liceach ogólnokształcących jest zaledwie 6 wolnych miejsc, w technikach tylko około 25, najwięcej bo 80 w szkołach branżowych. Kolejnym nasuwającym się pytaniem jest to... Czy w szkołach średnich nie pojawią się braki kadrowe?
Będą prowadzone symulacje przez dyrektorów szkół dotyczące braków, czy takowe wystąpią. Ja chciałbym tylko zaznaczyć, że w szkołach prowadzonych przez Powiat Ostrowiecki wielu nauczycieli, od wielu lat pracuje na niepełnych etatach, na niepełnych częściach zatrudnienia.
-mówi- Mariusz Łata - Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym
Ostrowiecki "Staszek" cieszył się największym zainteresowaniem podczas rekrutacji. 110 osób było ponad planową rekrutację. W Liceum Ogólnokształcącym nr I im. Stanisława Staszica w roku szkolnym 2019/2020 powstanie 9 oddziałów klas I. Przyszli uczniowie szkół średnich zdecydowanie wybierali klasy humanistyczne, prawne czy dziennikarskie.
Cieszy nas ten nabór bo jest to najlepszy nabór we wszystkich szkołach średnich w naszym mieście i potwierdza, że oferta przedstawiona przez naszą szkołę znalazła uznanie uczniów i rodziców co zaowocowało taką, a nie inną liczbą złożonych dokumentów.
-mówi- Dariusz Kaszuba - Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr I im. S.Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim
Urzędnicy i dyrektorzy nie przewidują żadnych problemów związanych z podwójnym rocznikiem, uczniowie spokojnie będą mogli kształcić się w roku szkolnym 2019/2020.
Napisz komentarz
Komentarze