Zaczęło się w 2004 roku, wtedy stworzono kierunek pielęgniarstwo w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu. Dziś mija 15 lat, a mury WSBiP w ciągu tego okresu opuściło 2430 wykwalifikowanych pielęgniarek i pielęgniarzy. 15-lecie wydziału pielęgniarstwa w WSBiP było najlepszą okazją do oficjalnego otwarcia Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej, nowoczesnej bazy dydaktycznej, która nosi imię profesora Macieja Latalskiego - naukowca, który przyczynił się do powstania tego kierunku na uczelni.
"Rewolucja czy ewolucja w nauczaniu" pod takim hasłem wygłosił prelekcję Jarosław Sowizdraniuk z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, która miała podkreślić wagę symulacji medycznej w procesie kształcenia na kierunkach medycznych.
Ćwiczenia na symulatorach noworodka, dziecka i dorosłego, możliwość wykonywania badań, wkłuć i wielu innych czynności oraz zabiegów medycznych, a to wszystko możliwe dzięki:
- 7 nowo powstałych salach wysokiej i niskiej wierności z zaawansowanymi symulatorami i fantomami
- sprzętu medycznego o łącznej wartości ponad 1,3 mln zł.
- sali do prowadzenia egzaminów OSCE – egzaminy wysokiej obiektywności w standardach europejskich
- 3 symulatorom wysokiej wierności: symulator noworodka, dorosłego i dziecka
- 15 fantomów do wykonywania resuscytacji krążeniowo – oddechowej, zabiegów pielęgnacyjnych
- 19 trenażerów do ćwiczenia umiejętności technicznych – wykonywania badań i wkłuć.
- możliwości nagrywania i omawiania podejmowanych przez studentów działań w trakcie zajęć
- bezpieczeństwa dla pacjentów – wykonywania procedur na fantomach, symulatorach, trenażerach w trakcie studiów, bez ryzyka dla pacjentów
Zajęcia prowadzone są w centrum od listopada ubiegłego roku, studenci pielęgniarstwa zdążyli już w praktyce zaznajomić się ze sprzętem i ćwiczyć na symulatorach, dzięki temu już teraz mają świadomość jak wiele możliwości daje im to miejsce.
Na I i II stopniu pielęgniarstwa w WSBiP w Ostrowcu Św. studiuje obecnie ponad 1000. Władze uczelni miały świadomość, że takie centrum jest potrzebne bo przygotowania do utworzenia Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej trwało trzy lata. Udało się pozyskać środki w wysokości 2,5 mln zł w ramach projektu „Wiedza Edukacja Rozwój".
W uroczystości wzięli udział lokalni samorządowcy, przedstawiciele środowisk medycznych oraz parlamentarzyści, którzy jednogłośnie podkreślają, że to miejsce przyczyni się do kształcenia kadr pielęgniarskich na najwyższym, światowym poziomie.
Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu znalazła się w elitarnej trzydziestce polskich uczelni, które otrzymały dofinansowanie na otworzenie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej, to centrum ma przede wszystkim wykształcić, ale także zatrzymać młodych i ambitnych ludzi w Ostrowcu.
Symulatory noworodka, dziecka i dorosłego, sale niskiej i wysokiej wierności, najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Marzenie innych uczelni stało się rzeczywistością w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Napisz komentarz
Komentarze