Festiwal filmowy w Sandomierzu od lat cieszy się wielką renomą i zainteresowaniem wielbicieli kina – spotkania ze znanymi aktorami i reżyserami, a także najlepsze polskie produkcje to kilka dni w świecie filmu, które na długo pozostają w pamięci.
Ważną częścią festiwalu są warsztaty dla dzieci i młodzieży, które w tym roku odbędą się już po raz siódmy. W ramach zajęć „Szklanego Ekranu Pilkingtona” uczestnicy wybiorą się w podróż do samego serca Japonii. Podczas czterodniowych warsztatów reżysersko-dziennikarskich będzie można dowiedzieć się wszystkiego o sztuce filmowania, pracy z bohaterem i procesie tworzenia dzieła filmowego. Młodzi adepci poznają też tajniki BUSHIDO, kodeksu etycznego japońskich wojowników, który mówi o tym, co jest najważniejsze w życiu. A co jest ważne dziś? Miłość, szczęście, pieniądze, a może honor i rodzina? Na te pytania będą się starali znaleźć odpowiedź początkujący twórcy. Wspólnie z wykładowcami zastanowią się też nad tym, czym kodeks BUSHIDO był dla samurajów, a czym mógłby być dzisiaj.
- Zapraszamy do udziału w warsztatach wszystkich młodych pasjonatów kina, którzy nie boją się wyzwań i są ciekawi świata. W tym roku obchodzimy stulecie przyjaźni polsko-japońskiej i chcemy przybliżyć lokalnej społeczności niezwykłą kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni. Warto dodać, że NSG Group to firma japońska, więc z wielką przyjemnością będziemy dzielić się wiedzą o tym egzotycznym zakątku Azji
– mówi Natalia Kubowicz, kierownik ds. komunikacji korporacyjnej w NSG Group Polska.
Marzysz o nakręceniu profesjonalnego filmu? A może już montujesz w domu swoje klipy? Fascynuje cię świat wokół i lubisz dokumentować rzeczywistość, a może chcesz zostać dziennikarzem? „Szklany Ekran Pilkingtona” to świetna okazja, by z pomocą specjalistów popracować nad swoimi umiejętnościami lub rozbudzić w sobie filmową pasję.
W warsztatach mogą wziąć udział osoby w wieku od 10 do 15 lat. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak zorganizować konferencję prasową, poznają też sekrety realizacji dobrego reportażu filmowego. Praca pod okiem ekspertów to próba odnalezienia w sobie odczuć i doświadczeń, które można przełożyć na język filmowy, a także konfrontacja ze światem prawdy i fikcji. W trakcie warsztatów znajdzie się też czas na rozmowę o sprawach ważnych, a także na krótką opowieść o kulturze Japonii, której dziedzictwo i piękna tradycja były inspiracją dla wielu wybitnych reżyserów.
Napisz komentarz
Komentarze