"Są tacy jak my, tylko bardziej. Jeżeli coś kochają to bardziej, jeżeli czegoś nie lubią to bardziej, jeżeli czegoś się boją, to też bardziej. Tym osoby autystyczne różnią się od nas". - mówi prezes Stowarzyszenia "Niebieski Jeżyk"
Autyzm to choroba, którą ciężko zrozumieć. Osoby autystyczne nie rozumieją otaczającego je świata, mają problem z komunikacją i zaburzone relacje społeczne, niejednokrotnie osoby te mają styczność z niezrozumieniem.
Objawy autyzmu najczęściej pojawiają się we wczesnym dzieciństwie, między drugim a trzecim rokiem życia. Szacuje się, że jedno na sto dzieci rodzi się ze spektrum autyzmu.
Ośrodki szkolno-wychowawcze, w których dzieci spędzają większość dnia pełnią bardzo ważną funkcję w ich życiu. Zajęcia są mocno zindywidualizowane, w grupie zazwyczaj pracują tylko dwie osoby, ponieważ dzieci autystyczne potrzebują dużo uwagi. Opiekunowie starają się aby każdy dzień był inny i wyjątkowy. To nie tylko zajęcia terapeutyczne, ale wyjścia na spacery czy do kina.
Do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ostrowcu Świętokrzyskim obecnie uczęszcza osiemnaścioro dzieci dotkniętych autyzmem, w większości są to chłopcy, bo aż 14 i 4 dziewczynki. Po raz pierwszy wśród nich znajdują się absolwenci, uczniowie klasy ósmej szkoły podstawowej oraz trzeciej gimnazjum.
Huczne Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczęły się od części artystycznej w sali kina Etiuda.
Po występach już wszyscy razem w uroczystym przemarszu przez ulice miasta, prowadzeni przez orkiestrę Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Ostrowcu udali się na rynek.
Wszyscy zebrani, trzymając niebieskie balony w ręku utworzyli ogromne koło i wypowiadając w myślach swoje życzenia wypuścili je w powietrze.
Napisz komentarz
Komentarze