Powołaniem do służby w 10 Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej kolejni ochotnicy rozpoczną szkolenie podstawowe (16-dniowe). Dzień wcielenia upłynie nie tylko pod znakiem formalności, ale również ochotnicy sprawdzą swoją sprawność na teście z W-F, zjedzą swój pierwszy wojskowy posiłek i najważniejsze: zamienią swoje „cywilki” na mundur Żołnierza Wojska Polskiego.
Na dalszą część „szesnastki” przejadą do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, gdzie wykwalifikowana kadra z 10 ŚBOT wyszkoli ich z zakresu praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii.
- Priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka budowy i eksploatacji broni oraz bezpieczne i efektywne posługiwania się karabinkiem MSMB „GROT”
– powiedział płk Artur Barański.
Po ósmym dniu szkolenia dołączą do nich żołnierze rezerwy, którzy zrealizują szkolenie wyrównawcze (8-dniowe). Finałem szkolenia podstawowego będzie „pętla taktyczna”, podczas której „Terytorialsi” sprawdzą swoje umiejętności w praktyce.
Zwieńczeniem trudu i wysiłku włożonego w wyszkolenie będzie zaszczyt wypowiedzenia słów roty „JA, ŻOŁNIERZ WOJSKA POLSKIEGO, PRZYSIĘGAM…” w czasie przysięgi wojskowej, która odbędzie się na Ostrowieckim Rynku.
WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają „Terytorialsami”. W szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą wstąpić zarówno rezerwiści, jak również osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.
Napisz komentarz
Komentarze