1 marca ruszył rządowy program „Mama 4+”. Jest on skierowany do osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci i z tego powodu nie mogły podjąć pracy zawodowej lub musiały z niej zrezygnować. Wniosek o świadczenie będą mogły złożyć osoby, które osiągnęły wiek emerytalny i nie posiadają środków do życia. Z programu „Mama 4+” będzie mogła skorzystać matka, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci, a w przypadku śmierci matki lub porzucenia dzieci, o pieniądze będzie mógł wystąpić ojciec.
Osoby pobierające aktualnie emeryturę, niższa niż ustawowe świadczenie będą mogły wystąpić o jej uzupełnienie. Kwota rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego wynosić będzie 1100 zł. Ma być też co roku waloryzowana. Według nowych przepisów z programu „Mama 4+” skorzysta ok. 65 tys. osób, które dziś nie mają prawa do świadczeń i prawie 21 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury.
Opozycja uważa pomysł rządu za niesprawiedliwy i wpływający destrukcyjnie na aktywność zawodową kobiet. Program „Mama 4+” ich zdaniem nie rozwiązuje również problemów związanych z niskim uposażeniem emerytalnym kobiet wychowujących dzieci.
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające „Mama 4+” będzie przysługiwać na wniosek osoby zainteresowanej. Dokumenty należy złożyć w oddziale ZUS- u lub KRUS-u. Wnioski można składać od 1 marca 2019 roku.
Napisz komentarz
Komentarze