To, że 1 marca został przez Sejm RP ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” nie jest przypadkowe. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".
Święto obchodzone jest od 9 lat, i pomimo że nie jest to dzień wolny od pracy wiele osób uczestniczy w obchodach nieupamiętniających żołnierzy podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego.
Żołnierzy, którzy walczyli tzw. drugiej konspiracji według szacunków historyków było nawet 200 000. Około 50 000. zostało potajemnie zamordowanych przez komunistów. Część z nich pochowano w bezimiennych grobach. Za stawienie oporu sowieckiemu okupantowi „Żołnierze Niezłomni” ponieśli bardzo wysoką cenę. Próbowano ich zamordować dwa razy. Nie tylko fizycznie, ale również przez zapomnienie. Po ponad pół wieku pamięć o nich zostaje przywracana.
Odbywające się w całym kraju uroczystości ku czci „Żołnierzy Wyklętych” mają na celu nie tylko oddanie hołdu „Bohaterom Niezłomnym”, ale również budowanie pamięci historycznej i tożsamości narodowej.
Napisz komentarz
Komentarze