Krzemionki to zabytek specyficzny, wymagający więcej wysiłku aby wytłumaczyć potencjalnemu odbiorcy jego rangę i wartość. Wpis na listę UNESCO to szansa na szerszą polaryzację z której chcą skorzystać gminy. W środowisku naukowym i archeologicznym Rezerwat Krzemionki już dawno został uznany za zabytek na skalę światową. Sam Krzemionkowski Region Pradziejowy to nie tylko neolityczna kopalnia. W jego w skład wchodzą także stanowiska archeologiczne w Koryciźnie, Borowni i Ćmielowie. I właśnie porozumienie na rzecz „Krzemionkowskiego Regionu Pradziejowego Górnictwa Krzemienia Pasiastego” ma na celu wypracowanie wspólnych działań dotyczących ochrony, promocji i współpracy.
Władze samorządowe mają nadzieję, że wpis Krzemionek wraz ze stanowiskami archeologicznymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpłynie bezpośrednio na turystykę i lepszą promocją tego zabytku. Szansę na jeszcze większy rozwój turystyki upatruje również Opatów, który sam posiada cenne i unikatowe zabytki. Oprócz upowszechniania turystyki, ważna dla władz powiatu opatowskiego jest także ochrona dziedzictwa kulturowego.
Dziedzictwo kulturowe i turystyka to jedno. Gmina Ożarów wiąże popularyzację krzemienia pasiastego z przemysłem wydobywczym i zdobniczym. Podczas wydobywania kamienia wapiennego można pozyskiwać krzemień pasiasty.
Sygnatariuszami porozumienia oprócz samorządowców było Nadleśnictwo w Ostrowcu Świętokrzyskim, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach.
Napisz komentarz
Komentarze