Prawie 600 tysięcy na lampę do tomografu
Z prośbą o udzielenie dotacji do Zarządu Województwa zwrócił się dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Wynikało to z awarii, jakiej uległ jeden z dwóch pracujących w ŚCO tomografów komputerowych. Sprzęt ten wykorzystywany jest w systemie 24-godzinnym przez 365 dni w roku, wykonując około 50 badań dziennie. Lampa zużyła się w starszym z aparatów, zakupionym w 2005 roku. I choć producent zakłada okres żywotności lampy na 3 lata, przepracowała ona 4 lata, wykonując około 1,5 miliona scanosekund.
Zarząd Województwa nie miał wątpliwości, że zakup nowej lampy jest bardzo pilny i niezbędny ze względu na udzielanie świadczeń zdrowotnych dla pacjentów z terenu całego województwa.
– Technologia, która kiedyś wydawała się technologią kosmiczną, dziś jest niezbędna z punktu widzenia diagnostyki. Dlatego wsparcie szpitala w tym zakresie jest absolutnie konieczne
– podkreślał Marek Bogusławski, członek Zarządu Województwa nadzorujący kwestie ochrony zdrowia.
Zakup nowej lampy do tomografu komputerowego to koszt 700 tysięcy złotych. Zgodnie z obowiązującymi zasadami Zarząd Województwa zdecydował o przekazaniu w formie dotacji 85 procent wartości zakupu, czyli 595 tysięcy złotych. Brakującą kwotę szpital wygospodaruje z własnego budżetu.
Zagraniczne staże dla słuchaczy skarżyskiego Centrum Kształcenia
Doskonalenie kompetencji zawodowych i językowych słuchaczy skarżyskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego podczas praktyk w ośrodku opiekuńczym we włoskim Rimini zakłada przygotowany przez szkołę projekt „Staż zagraniczny szansą na sukces zawodowy”. Podczas dzisiejszego posiedzenia Zarząd Województwa wyraził zgodę na jego realizację i udzielił pełnomocnictw dyrekcji placówki na zawarcie umowy projektowej z Narodową Agencją – Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.
W ramach praktyk słuchacze i absolwenci skarżyskiej szkoły chcą w rzeczywistych warunkach placówki opiekuńczej (SistemaTurismo S.R.L. w Rimini) zweryfikować własne umiejętności praktyczne i nabyć nowe doświadczenia. Praktykanci poznają specyfikę i organizację pracy placówki, wyposażenie, nowoczesny sprzęt wykorzystywany w opiece i usprawnianiu. Praktyka nie tylko pozwoli na wymianę doświadczeń zawodowych, ale będzie też okazją do nauki i doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem włoskim w sytuacjach zawodowych.
Projekt pod nazwą „Staż zagraniczny szansą na sukces zawodowy” Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Skarżysku – Kamiennej zamierza złożyć do Konkursu 2019 organizowanego przez Narodową Agencję – Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w ramach programu Erasmus+ Akcja 1.
Celem projektu jest podniesienie kwalifikacji i zwiększenie szans zawodowych uczestników projektu na europejskim rynku pracy. Będzie w nim uczestniczyć 10- osobowa grupa słuchaczy i absolwentów szkoły z kierunków opiekuńczych.
Skarżyszczan przyjmie Sistema Turismo S.R.L. z Rimini – instytucja doświadczona w realizacji projektów mobilności Leonardo da Vinci i Erasmus+, która już współpracuje ze skarżyską szkołą, będącą placówką podległą samorządowi województwa. Koszt projektu w całości finansuje program Erasmus+.
To nie pierwsze takie przedsięwzięcie realizowane przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Skarżysku – Kamiennej. Z praktyk zagranicznych skorzystało dotychczas 50 słuchaczy.
Pozytywne opinie dla inwestycji drogowych
Poprawa bezpieczeństwa i komfortu jazdy oraz bezpieczeństwa pieszych – te elementy zdecydowały o przyjęciu przez Zarząd Województwa trzech uchwał dotyczących wyrażenia pozytywnych opinii celem uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowych. Dotyczą one ulic w Kielcach i Busku Zdroju oraz odcinka drogi krajowej nr 74. Pozytywne opinie Zarządu Województwa dotyczą trzech zadań:
-inwestycji pn. „Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w województwie świętokrzyskim na DK 74 w miejscowościach Adamów, Brzezie, Balbinów”, gdzie zmodernizowany zostanie 4-kilometrowy odcinek drogi krajowej na trasie Opatów – Ożarów: poprawiona nawierzchnia, wybudowany chodnik, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego (np. wysepki) oraz przebudowane pobocza, rowy i zjazdy na posesje;
-inwestycji pn. „Rozbudowa ul. Zielonej i Batalionów Chłopskich w Busku Zdroju” – przebudowane zostaną dwa odcinki dróg lokalnych (każdy o długości ok. 0,5 kilometra), łączące się z drogą wojewódzką, wybudowane zostaną chodniki i przebudowane istniejące zjazdy na działki;
-inwestycji pn. „Budowa ulicy Naruszewicza w Kielcach na odcinku od skrzyżowania z ulicą Łokietka do posesji Nr 92 wraz z budową kanalizacji deszczowej oraz wydzielonego oświetlenia ulicznego”. W tym przypadku chodzi o przebudowę 350 –metrowego odcinka drogi – wymianę nawierzchni oraz całej infrastruktury podziemnej, budowę chodników oraz dojazdów do posesji. W przypadku wszystkich tych inwestycji Zarząd Województwa wyraził pozytywne opinie, co pozwoli poszczególnym zarządcom dróg na uruchomienie procedury uzyskiwania zezwolenia na realizację inwestycji drogowych.
Napisz komentarz
Komentarze