Poruszano wiele tematów, jednym z nich była rola ojcostwa w wychowaniu i rodzinie, o której mówił o. Tomasz Nowak, dominikanin. Karanie i nagradzanie to jedna z najpopularniejszych metod wychowawczych. To kolejny temat poruszany podczas prelekcji.
O tym co dzieje się w mózgu młodego człowieka w chwili gdy jest on nagradzany lub karany mówił Marek Kaczmarzyk - chronobiolog, dydaktyk:
W trakcie życia mocno zmienia się struktura kory mózgowej, a to ona decyduje o tym, jak postrzegamy świat, co jest dla nas obojętnie, co nie - tłumaczy. - Rodzice mają wychowawcze marzenie, że dogadają się zawsze ze swoimi dzieciakami. Wtedy nadchodzi ten bolesny moment, kiedy ze słodkiego kilkulatka dziecko zamienia się w nastolatka. Z perspektywy neurobiologii w jego mózgu dzieją się rzeczy niesamowite, przestaje postrzegać świat tak jak jego rodzice. Dla wielu z nich oznacza to wychowawczą porażkę, trzeba więc ich uświadamiać, że jest to proces całkowicie normalny.
Konferencja głownie byłą skierowana do nauczycieli, psychologów, a także do rodziców nastoletnich dzieci, którzy często mają problem ze zrozumieniem i dogadaniem się ze swoimi pociechami. Rodzice często z problemami wychowawczymi szukają pomocy u psychologów, pedagogów, zdarza się nawet, że u osób duchownych.
Przychodzi moment, kiedy rodzice chwytają się brzytwy i przychodzą do mnie, czasem są to osoby niewierzące. Cieszę się, gdy mogę komuś pomóc. - mówi ojciec Tomasz Nowak
Konferencję zorganizował Katolicki Zespół Edukacyjny oraz Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Św. Organizatorzy już zapowiedzieli, że nie będzie to ostatnie sympozjum.
Napisz komentarz
Komentarze