Młodzież sama wybrała teksty, dobrała muzykę i przygotowała scenariusz. W czasie przedstawienia uczniowie recytowali m.in wiersze Cypriana Kamila Norwida oraz prozę o tematyce niepodległościowej. Na akademii nie mogło zabraknąć pieśni legionowych i utworów patriotycznych.
Akademia to kolejna z cyklu inicjatywa związana z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Wcześniej uczniowie bursy uczestniczyli w m.in w majówce patriotycznej a także włączyli się w akcję Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzież pt. „Rekord dla Niepodległej” w ramach, której odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Na tym jednak nie koniec. W planach jest wycieczka do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.
W dobie komputerów książki coraz rzadziej stają się źródłem wiedzy dla młodzieży. Dlatego też setna rocznica odzyskania niepodległości to doskonała okazja aby w różnych formach pokazywać i mówić o historii Polski. Żywe lekcje historii oprócz przekazywania wiedzy mają mają także inny wymiar. Budzą emocje patriotyczne, dumę i umacniają tożsamość. Nietypowe odbywające się poza szkolną klasą lekcje historii przypadły uczniom do gustu.
Napisz komentarz
Komentarze