W połowie XIV wieku Kazimierz III Wielki nadał Ormianom przywileje, zatwierdzając odrębność religijną, samorządową i sądowniczą. W Rzeczpospolitej Ormianie zasymilowali się bardzo szybko. Oddali swojej nowej ojczyźnie serce i krew. Wnieśli oni wielki wkład w rozwój kraju na wielu płaszczyznach. Byli rzemieślnikami, kupcami, a także zajmowali funkcje w administracji i wojsku. Rozwój diaspory ormiańskiej w Polsce miał także wpływ na obyczaje. Ormianie przyczynili się do orientalizacji kultury polskiej i fascynacji wschodem. Wspólna historia i niezłomna wierność Rzeczypospolitej połączyły dwa narody - Polaków i Ormian.
O tym jaki był militarny wkład Ormian w historię Polski mógł dowiedzieć się każdy, kto przyszedł do Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. W murach uczelni prezentowana była wystawa „Ormianie w służbie Rzeczypospolitej”, do której materiały zbierano na całym świecie. Jest tym bardziej wyjątkowa, bo w tym roku także Armenia świętuje stulecie odzyskania niepodległości.
Wystawa przygotowana przez Fundację Armenian zorganizowana została z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości oraz 650-lecia Ormian w Polsce. Ekspozycja podróżuje nie tylko po kraju, ale także zagranicą. Była już m.in. w Armenii, Libanie, Rumunii i na Ukrainie.
Napisz komentarz
Komentarze