Pani Irena w akcji Narodowego Czytania udział bierze od pierwszej edycji.
Jedni uczestnicy wydarzenia "Przedwiośnie" dobrze znali, inni z powieścią spotkali się po raz pierwszy, tak jak uczniowie ZS nr 3, to też początek ich przygody z Narodowym Czytaniem, ale już deklarują udział w kolejnych edycjach.
O oryginalność i wyjątkowość scenografii podczas akcji każdego roku dba organizator wydarzenia, czyli pracownicy i dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Cel tej ogólnopolskiej akcji nie zmienia się od lat. Popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Narodowe Czytanie organizowane od 2012 roku zostało zainicjowane wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno:Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano Quo vadis Henryka Sienkiewicza . W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. I dochodzimy do roku bieżącego i „Przedwiośnia”.
Powieść niełatwa do interpretacji, ale jak widać dla chcącego nie ma nic trudnego. Czego przykładem jest postawa 9-letniej Oktawii, najmłodszej uczestniczki Narodowego Czytania w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zarys „Przedwiośnia” przedstawili jej rodzice i pomogli wybrać odpowiedni fragment do czytania.
Oktawia uwielbia czytać książki, jednak na co dzień sięga po mniej poważną literaturę.
Dzięki Oktawii i innym stałym bywalcom filii MBP w Ostrowcu Świętokrzyskim, w mieście z czytelnictwem nie jest najgorzej.
W tym roku akcja Narodowego Czytania miała rekordowy zasięg - "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego odczytane zostało w ponad 2700 miejscach na całym świecie, w tym w 134 miejscach poza granicami Polski, w 33 krajach.
zobacz również: NARODOWE CZYTANIE ŻEROMSKIEGO
Napisz komentarz
Komentarze