Około 10 minut wystarczy aby przebadać swoje uszy i dowiedzieć się czy mamy problemy ze słuchem. Regularne badania przesiewowe to bardzo ważny element profilaktyki. Wynik takiego badania pozwala jednoznacznie stwierdzić czy pacjent ma ubytek słuchu i w jakim stopniu. Niestety świadomość społeczna Polaków kwestii regularnego badania swojego słuchu ciągle jest niska. Konsekwencje dla naszego zdrowia mogą być tragiczne i spowodować nieodwracalne skutki w narządzie słuchu.
Głuchota czyli utrata słuchu to w większości przypadków proces stopniowy trwający przez wiele lat. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w kilku czynnikach. Wszechobecny hałas, stres czy głośne słuchanie muzyki to tylko jedne z wielu zjawisk, które wpływają negatywnie na nasz słuch. Ten należy chronić a sprzyjają temu coraz nowsze wynalazki np. ochronniki słuchu.
Pierwsze ubytki słuchu zauważalne są już wśród coraz młodszych osób. W Polsce około 17% dorosłych Polaków cierpi na problemy ze słuchem. Dlatego ważna jest profilaktyka i regularne, wykonywane raz na pół roku badanie. Ważne jest ograniczanie w swoim otoczeniu źródeł hałasu a gdy nie jest to możliwe odpowiednie zabezpieczenie przed nim atestowanymi ochraniaczami bo w myśl zasady - lepiej zapobiegać niż leczyć.
Napisz komentarz
Komentarze