Podczas tegorocznych wyborów obowiązywać będą trzy różne systemy wyborcze, które zależą od organu i wielkości gminy.
Wybory samorządowe to kilka głosowań.
W wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do otrzymania mandatu wymagana jest bezwzględna większość głosów (50% + 1 głos). Jeżeli żaden kandydat jej nie uzyskał, do drugiej tury przechodzą dwie osoby z najlepszymi wynikami.
Radni w gminach do 20 tys. mieszkańców wybierani są w wyborach większościowych w okręgach jednomandatowych. Nie ma tu drugiej tury, a mandat otrzymuje osoba z najlepszym wynikiem.
Ordynacja proporcjonalna pozwala zdobywać mandaty z jednego okręgu wyborczego różnym komitetom, przez co dokładniej odwzorowuje preferencje wyborców. W małych okręgach wyborczych reguła ta wzmacnia przewagę najsilniejszych komitetów. Ordynacja proporcjonalna zachęca niezrzeszonych aktywistów do integracji i wspólnego startu w ramach jednej listy.
Dodatkowo, styczniowa nowelizacja Kodeksu wyborczego wprowadziła nowe reguły przeprowadzania wyborów.
Ustawa ta wprowadziła m.in.:
*pięcioletnią (zamiast czteroletniej) kadencję władz samorządowych,
*dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów (liczoną od tegorocznych wyborów),
*rezygnację z jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach pow. 20 tys. mieszkańców (zostaną zastąpione systemem proporcjonalnym, tak jak było w 2010 r.),
*zakaz „podwójnego kandydowania”, czyli ubiegania się jednocześnie o mandat wójta oraz radnego (poza funkcją radnego w tej samej gminie).
Napisz komentarz
Komentarze