Smog to jeden z największych problemów ekologicznych i zdrowotnych w Polsce. Normy zanieczyszczeń wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia w naszym kraju są przekraczane nawet dziesięciokrotnie. Ma to poważne konsekwencje dla zdrowia.
Aż 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu zanieczyszczeń powietrza to polskie miasta. W kategorii zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM10 i rakotwórczym, Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w Europie. Pod względem zanieczyszczenia pyłami PM2,5 plasujemy się na drugiej pozycji.
Na szczęście coraz to więcej stowarzyszeń,organizacji czy zwyczajnie osób prywatnych wypowiada walkę smogowi. Tak jak w Lublinie, gdzie kilka osób wymyśliło i realizuje akcje pod hasłem "28 szczytów przeciwko smogowi", nad wydarzeniem patronat medialny objęła redakcja Lokalnej.TV. Chodzi o zdobycie najwyższych szczytów gór polskich i zjechaniu z nich na snowboardzie.
Chcą uświadamiać i edukować, chcą umożliwić mieszkańcom polskich miast całodobowy, dokładny dostęp do informacji o stanie jakości powietrza.
Odczyty odnośnie stanu powietrza w niektórych częściach Ostrowca Świętokrzyskiego i w gminach powiatu ostrowieckiego są od kilku tygodni możliwe. Decyzją zarządu powiatu zakupiono i zamontowano łącznie 11 czujników do pomiaru jakości powietrza.
Finał akcji 28 szczytów przeciwko smogowi jej organizatorzy planują na początek 2019 roku, do tego czasu prowadzone będą zgłoszenia szkół i przedszkoli oraz pozyskiwanie sponsorów. Szczegółowe informacje o wydarzeniu znaleźć można na stronie internetowej www.monitoringsmogu.pl.
Napisz komentarz
Komentarze