Tomasz Wójcik, urodził się w 1908 r. w Zawichoście. Od dziecka jego pasją były konie, służbę wojskową odbywał w 2 Pułku Ułanów Grochowskich, który w czasie kampanii wrześniowej znalazł się w składzie Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”. "Tarzan- ułan z Zawichostu" to fabularyzowany film dokumentalny poświęcony zapomnianemu żołnierzowi Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.
Premiera filmu w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się 16 grudnia.
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji oddziałów pod dowództwem "Tarzana " było odbicie 14 Polaków aresztowanych przez gestapo w Ożarowie. „Tarzan” postanowił zorganizować zasadzkę i odbić uwięzionych rodaków. Podczas tej akcji został zlikwidowany jeden z wyższych niemieckich oficerów - generał Kurt Renner, dowódca 174 Dywizji Rezerwowej Wehrmachtu. Razem z nim śmierć poniosło dwóch oficerów sztabowych i pięciu ochraniających ich żołnierzy. "Tarzan" był postacią odważną, rozważną co pokazywał swoimi poczynaniami. "
Tarzan"- ułan z Zawichostu ukazuje historię, wartą przekazania młodemu pokoleniu. Rodzina Tomasza Wójcika obecna podczas premiery w Ostrowcu Świętokrzyskim nie ukrywała radości i wzruszeń. Film tworzył kilkudziesięciu aktorów i statystów. Produkcja była dużym wyzwaniem organizacyjnym. Od kilku lat Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci zajmuje się kultywowaniem postaci Tomasza Wójcika ps "Tarzan", a rok 2017 zaowocował projektem filmu dokumentalnego.
W czerwcu 2016 powstał scenariusz, autorstwa Katarzyny Ślusarz i Kamila Stańczyka, w reżyserii Sławomira Mazura, znanego z produkcji filmów o oddziale Jana Piwnika „Ponurego”. Młodzi ludzie z ekranu dowiedzieli się o wydarzeniach historycznych ze świętokrzyskiego regionu. "Tarzan" - ułan z Zawichostu to przedsięwzięcie, lokalnym, o zasięgu globalnym. Ukazuje postać Tomasza Wójcika, dowódcę oddziałów partyzanckich na ziemi świętokrzyskiej. Zwieńczeniem ostrowieckiej premiery filmu "Tarzan' - ułan z Zawichostu był koncert zespołu Forteca.
Napisz komentarz
Komentarze