W 73. rocznicę bitwy pod Wolą Grójecką, w gminie Ćmielów odbyły się rocznicowe uroczystości. Brali w nich udział lokalni samorządowcy oraz miejscowi politycy. W intencji poległych w tym miejscu żołnierzy AK z oddziału dowodzonego przez Tomasza Wójcika ps. „Tarzan”, odprawiono mszę a potem oddano cześć i złożono kwiaty na mogiłach zabitych akowców.
Najsłynniejszą akcją oddziału „Tarzana” było zlikwidowanie ośmiu oficerów i żołnierzy Wermachtu w tym gen. por. Kurta Rennera 26 sierpnia 1943 r. Zaś 7 lipca 1944 r. oddział „Tarzana” został znienacka zaatakowany przez znaczne siły niemieckie, poniosło 37 partyzantów, czterem udało się zbiec. Załamany Wójcik nigdy nie przebaczył sobie, że nie było go przy oddziale, ukrywając się przed agenturą UB, nie mógł ukryć się w jednym miejscu. Udało mu się wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Zginął tragicznie 8 lipca 1951 r. w Chicago w USA.
Na terenie województwa świętokrzyskiego powstaje film dokumentalny z elementami fabuły opowiadający o wachmistrzu Tomaszu Wójciku ps. Tarzan. Ma on rozpowszechniać postać jednego z najdzielniejszych dowódców partyzanckich na ziemi świętokrzyskiej.
Film „Tarzan – ułan z Zawichostu” powstaje przy współpracy Fundacji Odzyskajmy Naszą Historię z Kielc i Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci. Jest dofinansowany z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Scenariusz do filmu powstał w czerwcu 2016, jego autorami są Katarzyna Ślusarz i Kamil Stańczyk z Ostrowieckich Patriotów. Reżyser to Sławomir Mazur, znany z produkcji filmów o oddziale Jana Piwnika „Ponurego”. Jego ostatnie filmy to „Fotografista” i „Ostatni żołnierze Ponurego”. Projekt „Tarzan – ułan z Zawichostu” został objęty patronatem prof. Jana Żaryna i Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
Napisz komentarz
Komentarze