Zmianę nazw ulic związanych z komunizmem wymuszają przepisy a właściwie ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 r. , która mówi o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.
W Ostrowcu Św. zastrzeżenia, które opisane są w powyższej ustawie budziły tylko dwie nazwy ulic: Wandy Wasilewskiej oraz osiedla 25-lecia PRL. Na początek postanowiono zdekomunizować ulicę Wandy Wasilewskiej. Podczas wyboru nowej nazwy brano pod uwagę trzech patronów: Wisławę Szymborską, Czesława Miłosza oraz Tadeusza Kubiaka. Według komisji opiniującej zmiany nazwy ulic, to właśnie Szymborska zasłużyła na wyróżnienie.
Radni nie przyjęli tej propozycji bez dyskusji. Okazało, się, że zastrzeżenia wśród opozycyjnych radnych budzi pewien okres w życiu poetki, czyli czasy stalinizmu. Jednak Instytut Pamięci Narodowej, czyli instytucja, która zajmuje się śledzeniem pozostałości komunizmu, takich wątpliwości wobec postawy Szymborskiej nie miała.
W głosowaniu za zmianą nazwy ulicy z Wandy Wasilewskiej na Wiesławy Szymborskiej byli wszyscy radni z klubu prezydenckiego. Przeciwko byli dwaj radni z PiS Włodzimierz Sajda oraz Andrzej Pałka, pozostała trójka radnych opozycyjnych wstrzymała się od głosu.
Na na dekomunizację czeka jeszcze nazwa parku 25-lecia PRL. Stanie się to dopiero po konsultacjach z mieszkańcami i członkami Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która zarządza tym terenem.
Napisz komentarz
Komentarze