Coś na ząb
Papryczki chili, chili con carne, diabelska zupa jarzynowa to tylko propozycja przystawek czy potraw, jakie powinny dziś znaleźć się w naszym menu. Dlaczego? To za sprawą obchodzonego dziś Dnia Pikantnych Potraw.
- 16.01.2012 07:29 (aktualizacja 31.07.2023 08:44)
Dzień Pikantnych Potraw to święto mało znane w Polsce, choć niewątpliwie posiada swoich zwolenników. Obok walorów smakowych, pikantne przyprawy maja także dobry wpływ na nasze zdrowie. Przyjmuje się, że tak zwana kapsaicyna, związek występujący w wielu ostrych przyprawach, ma wpływ na przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej. Ponadto ostre przyprawy, w których składzie znajduje się kapsaicyna i związki pochodne, od wielu lat postrzegane są jako źródło antyoksydantów - substancji zalecanych w profilaktyce nowotworów. Są one źródłem witamin (A, C) oraz składników mineralnych takich jak potas czy magnez.
Dlaczego w ogóle sięgamy po ostre przyprawy? Kuchnia polska, choć bogata i różnorodna, jest kuchnią dość delikatną. Jak można zauważyć wszystkie przyprawy, jakich używany do wyostrzenia smaku, pochodzą z krajów egzotycznych. Zwykła ciekawość oraz inność sprawiają zatem, że chętnie sięgamy po coś pikatniejszego.
Obok pozytywnych skutków, spożywanie ostrych potraw posiada swoje wady. Osoby cierpiące na problemy gastryczne powinny ograniczyć ich ilość. Warto także uważać, aby podczas gotowania przyprawa nie dostała się do oczu, bo może uszkodzić błonę śluzową. Jeśli jednak nie ma żadnych przeciwskazań do ich spożywania i bezpiecznie przebrniemy przez cały proces gotowania, po spożyciu pikatnych potraw nie rzadko pozostaje ostry smak w ustach, za który także odpowiada wspomniana wcześniej kapsaicyna. Warto pamiętać, że związek ten nie rozpuszcza się w wodzie. Zatem aby ugasić „pożar", danie najlepiej popić mlekiem, jogurtem, sokiem pomidorowym z tłuszczem roślinnym i kilkoma łyżeczkami cukru lub alkoholem.
Napisz komentarz
Komentarze