Podkreśl pewność siebie
Twoja postawa powinna wyrażać otwartość i pewność siebie. Już w momencie otwierania drzwi do pomieszczenia, w którym będzie odbywać się rozmowa, masz okazję podkreślić te cechy. Wejdź zdecydowanie, przywitaj się i przedstaw kim jesteś i w jakiej sprawie przychodzisz. Jeżeli rekruter na powitanie poda Ci dłoń, uściśnij ją zdecydowanie. Odczucie towarzyszące tego rodzaju fizycznemu kontaktowi z rozmówcą wpływa na pierwsze wrażenie o Tobie. Mocne ściśnięcie palców lub podanie wiotkiej dłoni są dość nieprzyjemne, dlatego możesz poćwiczyć podawanie ręki wcześniej ze znajomym.
Panuj nad objawami stresu
Rozmowa w sprawie pracy wiąże się z dużym stresem. Jeżeli w ogłoszeniu na Pracuj.pl była mowa o odporności na stres i pracy pod presją czasu, możesz być pewny, że osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną będzie bacznie zwracać uwagę na to, jak radzisz sobie ze zdenerwowaniem. Najlepszym rozwiązaniem jest trzymać ręce na stole, bo świadczy to otwartości i szczerych intencjach kandydata. Jeżeli obawiasz się, że dłonie będą Ci drżeć z nadmiaru emocji, lepiej połóż je na kolanach i zaciśnij kciuki. Stopy postaw stabilnie na podłodze. Panuj nad poruszaniem kolanami i szuraniem butami, bo czynności te zdradzają zdenerwowanie i uczucie dyskomfortu.
Jeżeli masz tendencję do nadmiernej gestykulacji w czasie wypowiedzi, popracuj nad nią przed rozmową kwalifikacyjną. Przesadne gesty wykonywane rękoma nie wyglądają elegancko. W czasie gestykulowania staraj się trzymać ręce blisko tułowia i unikaj nienaturalnych ruchów. Pamiętaj, by nie krzyżować rąk na klatce piersiowej, bo oznacza to zamknięcie się na rozmówcę.