Łojotokowe zapalenie skóry głowy – charakterystyka
ŁZS charakteryzuje się nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, ale też zakażeniem grzybem drożdżopodobnym malassezia furfur. Objawy, oprócz atakowania skóry głowy mogą, rozsiewać się również na: fałdy nosowo-wargowe, uszy, brwi, klatkę piersiową, górną okolicę pleców, a nawet zgięcia stawowe. Dlatego tak istotna jest szybka reakcja na niepokojące objawy. Trzeba też wiedzieć, że dodatkowe znaczenie w zaostrzeniu choroby mogą mieć leki, np.: psoraleny, sole złota, chloropromazyna, haloperydol.
Objawy łojotokowego zapalenia skóry u młodzieży oraz dorosłych obejmują:
zmiany rumieniowo-złuszczające,
tłuste, żółte lub brązowe łuski,
czerwone plamy,
przetłuszczające się włosy,
nadmierne wypadanie włosów, a nawet łysienie,
odczuwalny: świąd, pieczenie, ból.
Bardzo groźny jest przewlekły stan zapalny na skórze głowy czy w obrębie brwi. Jest w stanie spowodować nie tylko przerzedzenie włosów, ale też – szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku, ŁZS może prowadzić do erytrodermii, czyli uogólnionego stanu zapalnego skóry. A erytrodermia w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry wymaga hospitalizacji! W celu rozpoznania choroby, konieczna jest wizyta u dermatologa. Zazwyczaj lekarz jest w stanie ocenić i wystawić diagnozę na podstawie samej jednorazowej obserwacji. Czasami jednak w razie niepewności, poszerza diagnostykę, zlecając biopsję z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego – mówi dr n. med. Igor Michajłowski dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica
Kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy, które pomogą – Seborh
Męczy Cię nawracające ŁZS skóry głowy? Wypróbuj profesjonalne dermokosmetyki Seborh, na bazie wysokiej jakości naturalnych składników aktywnych w odpowiedniej formule. Nadają się one do stosowania dla osób ze skórą skłonną do alergii i podrażnień, więc są bardzo delikatne, ale też skuteczne w walce z objawami tej uciążliwej choroby.
Szampon Seborh – zawiera roślinne substancje, jak: biolin, betaina, pirokton olaminy czy wartościowy siarczek selenu. Gruntownie oczyszcza skórę głowy oraz włosy. Złuszcza, po czym usuwa łuski, martwy naskórek i sebum, pozostawiając skórę odżywioną. Reguluje pracę gruczołów łojowych, wzmocnia barierę hydrolipidową, co ważne skutecznie zabija grzyby oraz bakterie.
Emulsja Seborh – zawiera, np.: mocznik, pirokton olaminy, kwas mlekowy i siarkę. Niweluje stany zapalne oraz odkaża. Skóra robi się miękka, wygładzona. Wpływa na normalizację gruczołów łojowych.
Płyn Seborh – ma w składzie: ekstrakt z nagietka, argininę, glukonolakton, kwas migdałowy i glikolowy. Lekki płyn po rozpyleniu wspomaga mikrokrążenie, ale też naczynia krwionośne, dodatkowo reguluje sebum oraz nadmierne złuszczanie naskórka. Regeneruje, nawilża, odżywia skórę.
Opinie o SEBORH – Zobacz co piszą osoby, stosujące SEBORH!
Jak stosować zestaw Seborh?
Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.
Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Pielęgnacja przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy – co robić, żeby pozbyć się dokuczliwych objawów?
Odwiedź dermatologa, by potwierdzić diagnozę i rozpocząć ewentualne, prawidłowe leczenie. Przestrzegaj wszystkich zaleceń specjalisty. Utrzymuj z nim regularny kontakt! Może zlecić Ci stosowanie leków na receptę, w postaci doustnej, miejscowej albo jakieś inne odpowiednie preparaty bez recepty. Stosuj cały czas dobrej jakości dermokosmetyki, łagodne dla skóry, ale skuteczne i działające wielotorowo, które wyregulują u Ciebie wydzielanie gruczołów łojowych.
Podsumowanie
Pamiętaj, że łojotokowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, która ma swoje stany remisji i nawrotów. Dlatego tak istotny jest systematyczny kontakt z lekarzem oraz właściwie rozumiana pielęgnacja, przy pomocy dermokosmetyków na bazie składników z kwasami, zabijających grzyby i bakterie oraz normalizujących pracę gruczołów łojowych. Stosowanie takich produktów niezależnie od okresu, w jakim akurat znajduje się chory, pozwala zapanować nad schorzeniem, a później utrzymać stan remisji na dłużej.