Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak starać się o odszkodowanie przy szkodzie parkingowej?

Kolizja na parkingu to czasami drobiazg. Innym razem uszkodzony pojazd nie nadaje się do ruchu, a koszty naprawy mogą przekroczyć oczekiwania kierowcy. Sprawdźmy więc, jak wygląda kwestia ubezpieczenia podczas szkody parkingowej. A czym jest szkoda całkowita auta? O tym również powiemy.
  • 30.06.2023 09:58
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak starać się o odszkodowanie przy szkodzie parkingowej?

Stłuczka na parkingu a ubezpieczenie OC

Uszkodzenie pojazdu na parkingu nie jest niczym nadzwyczajnym, zwłaszcza w dużych miastach. Zwykle sprawa dotyczy zarysowania lub drobnych wgnieceń. Niekiedy jednak zniszczeniu może ulec lusterko boczne. To już poważna sytuacja, ponieważ znacząco utrudnia jazdę. Auto bez lusterka nie spełnia wymagań dotyczących dopuszczenia do ruchu. Jazda takim samochodem może zaś skończyć się tragicznie. Jak się okazuje, utrata lusterka bocznego to częsta szkoda parkingowa.

Tylko w rzadkich przypadkach tego typu problemy stanowią szkodę całkowitą pojazdu. Rozróżnienie obu zjawisk ma olbrzymie znaczenie z punktu widzenia ubezpieczyciela. Niemniej naprawa pojazdu po zdarzeniu na parkingu to jedna z najczęstszych usług na ogólnych warunkach ubezpieczenia OC, które jest w końcu obowiązkowe.

W związku z tym wystarczy pozyskać dane OC sprawcy i zgłosić szkodę parkingową. Ważne jest także oświadczenie uczestników zdarzenia. Następnie trzeba już tylko zadzwonić na infolinię albo wypełnić formularz online na stronie firmy ubezpieczeniowej. Warto zrobić zdjęcia szkody telefonem i załączyć je do wniosku. To przyśpiesza proces odszkodowawczy. Niemniej ubezpieczyciel jest w obowiązku podjąć decyzję w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia.

Jeśli chodzi o kontakt z winnym szkody, większość spraw załatwiana jest w sposób kulturalny. Sprawca kolizji na parkingu zazwyczaj nie robi problemów, aczkolwiek zdarzają się wyjątki. Niekiedy trudno też stwierdzić, kto jest tak naprawdę winien. Bywa i tak, że sprawca ucieka z miejsca zdarzenia. Bez niego nie można liczyć na pokrycie kosztów naprawy. Co wtedy zrobić? Jak się zachować podczas stłuczki parkingowej? O tym można przeczytać tutaj: https://porownywarki-ubezpieczen.pl/n/szkoda-parkingowa.

Czym jest szkoda całkowita auta?

Jak sama nazwa sugeruje, szkoda całkowita samochodu to duży problem. Stwierdzenie szkody całkowitej oznacza sytuację, gdy ewentualna naprawa przekracza poziom wartości pojazdu sprzed zdarzenia. Utrata lusterek się zatem nie kwalifikuje. Chyba że samochód jest tak mało wart, że nawet wymiana lusterek przekracza jego wartość. To samo dotyczy urwanych drzwi na przykład. Innymi słowy, szkoda całkowita auta w wyniku kolizji na parkingu nie jest częsta, ale jak najbardziej możliwa.

Odszkodowanie w przypadku szkody całkowitej

Jako że koszt naprawy pojazdu w takim przypadku jest stosunkowo duży, dla firm ubezpieczeniowych nie jest to sytuacja opłacalna. Wówczas orzeczenie szkody oznacza w konsekwencji wyłącznie zwrot należnej sumy, a nie przywrócenie pojazdu do stanu poprzedniego. Warto mieć tego świadomość, zgłaszając się do firmy ubezpieczeniowej. Podstawą zasadności orzeczenia szkody całkowitej jest kodeks cywilny, a dokładniej art. 363 § 1. A co z holowaniem pozostałości pojazdu?

Jeśli mamy do czynienia z kolizją, podstawowe ubezpieczenie zazwyczaj obejmuje transport wraku. Istnieje jeszcze opcja dobrowolnego ubezpieczenia AC. W takim przypadku szkoda całkowita auta podlega zasadom, które uwarunkowane są w każdej umowie. Zwykle koszt naprawy musi przekroczyć 70% tego, jaka jest realna wartość pojazdu. Dopiero wtedy może wystąpić orzeczenie szkody całkowitej z AC, nawet gdy sprawa dotyczy kolizji na parkingu.

--- Artykuł sponsorowany ---