Homeopatia - medycyna czy okultyzm?
Homeopaci wychodzą z założenia, że substancje, które podane zdrowemu człowiekowi wywołują dany efekt, mogą również wyleczyć chorobę o podobnych objawach. Choć wiele osób próbuje obalić tę teorię, Unia Europejska uznała wyroby homeopatyczne za produkty lecznicze. Różnią się od standardowych leków tym, że procedura ich rejestracji nie wymaga przedstawienia wyników badań klinicznych.
Prawdą jest, że do tej pory nie wykazano naukowo, że lek homeopatyczny może skutecznie wyleczyć chorobę. Jednak istnieje wielu zwolenników stosowania homeopatii jako terapii wspierającej konwencjonalny proces leczenia. Warto pamiętać, że homeopatą niekonieczne musi być lekarz, który ukończył kierunkowe studia wyższe. Zawód ten może uzyskać każda osoba legitymująca się zdaną maturą. Zdania na temat homeopatii są podzielone, warto więc podchodzić do tematu zdroworozsądkowo i swoje osądy opierać na bazie wypowiedzi fachowców.
Najczęściej stosowane rodzaje leków homeopatycznych
Leki homeopatyczne dostępne są w wielu różnych formach. Istnieją preparaty pojedyncze, zawierające jeden składnik, oraz leki złożone - w ich składzie znajdują się różne składniki o podobnych wskazaniach terapeutycznych.
Najczęściej stosowane są leki homeopatyczne pochodzenia roślinnego. Składniki pozyskuje się z certyfikowanych upraw bądź zbiera się rośliny dziko rosnące. Przykładem może być lek z cebuli, który może być stosowany w leczeniu kataru, a także kremy zawierające ekstrakt z arniki górskiej polecane do łagodzenia bólu po złamaniach czy skręceniach.
Innym rodzajem tego typu produktów są leki pochodzenia zwierzęcego. Jednym z najbardziej znanych środków jest preparat z pszczoły miodnej łagodzący efekty ukąszenia owadów. Na rynku można kupić też homeopatyczne leki mineralne. Różnorodne produkty homeopatyczne można zakupić w wielu aptekach, m.in na stronie Wapteka.pl.
Czy leki homeopatyczne są skuteczne?
Istnieje grupa schorzeń, na które poleca się stosowanie leków homeopatycznych. Najczęściej stosuje się te preparaty w przypadku popularnie występujących infekcji górnych dróg oddechowych. Często mówi się o tym, że mogą być także skuteczne w łagodzeniu mdłości podczas ciąży, a także zmniejszyć intensywność dolegliwości przytrafiających się często w wieku dziecięcym.
Należy jednak pamiętać, że przy bardziej poważnych schorzeniach nie należy rezygnować z tradycyjnego leczenia na rzecz homeopatii. Z powodzeniem jednak można stosować leki homeopatyczne jako uzupełnienie terapii. Jeśli interesujesz się tematem leczenia homeopatycznego, przeczytaj na tczewska.pl więcej szczegółów.
Leczenie homeopatyczne - środki ostrożności
Leki homeopatyczne zawierają niewielkie ilości substancji czynnych. Jednak warto mieć na uwadze fakt, iż istnieją preparaty, w których składzie znajdują się "prawdziwe" leki, choć ich zawartość jest śladowa. Czasem może się zdarzyć, że nawet tak mała ilość doprowadzi do reakcji alergicznej - taka sytuacja może wystąpić chociażby w przypadku aspiryny.