Świat z pewnością byłby o wiele uboższy bez Francji i Francuzów. To oni wynaleźli m.in. spadochron, balon, kalkulator czy łódź podwodną. To z tego kraju pochodzi zwyczaj noszenia do ślubu białej sukni i to tam swój początek miało kino. Nie można również zapomnieć, że francuski jest uznawany za język miłości i coraz więcej Polaków tego języka chce się uczyć.
Co zrobić, aby młodzież z regionu świętokrzyskiego aktywnie uczestniczyła w życiu publicznym? Na kształtowanie wiedzy i postaw młodych ludzi nastawiony jest projekt „Vademecum Aktywności Obywatelskiej”. Bierze w nim udział ponad 400 uczniów z powiatów ostrowieckiego i opatowskiego.
W Polsce średnio co 40 minut ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi. Taką diagnozę może usłyszeć każdy bez względu na wiek. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na uratowanie życia jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy, czyli bliźniaka genetycznego.
Z opublikowanego w listopadzie 2021 roku raportu „Health at a Glance” poświęconemu krajom przynależącym do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wynika, że w Polsce z nowotworami zmaga się średnio 267 osób na 100 tys. mieszkańców, co oznacza, że wskaźnik jest relatywnie niski. Wskaźnik umieralności jest za to jednym z najwyższych z powodu nowotworów złośliwych - wynosi 228 zgonów na 100 tys. mieszkańców.
Uczniowie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim zwyciężyli IV Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Normalizacyjnej.
3 lutego w Kielcach odbyło się spotkanie robocze dyrekcji Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim i kierownictwa Politechniki Świętokrzyskiej na temat współpracy.
Uczniowie Niepublicznego Technikum im. gen. Andersa w Opatowie po raz drugi z rzędu wygrali międzynarodowy konkurs #CedefopPhotoAward.
W środę, 12 stycznia ogłoszone zostały wyniki 22 Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022. W tegorocznym rankingu znalazło się pięć liceów i trzy szkoły techniczne z Ostrowca Świętokrzyskiego.
W szkołach branżowych i zawodowych pierwszy semestr nauki w IV klasie kończy się egzaminem zawodowym. Ten rozpoczął się 10 stycznia, w pierwszy dzień po powrocie młodzieży do nauki stacjonarnej. Po okresie świątecznym i lekcjach zdalnych.
15 grudnia w Technikum im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowcu Świętokrzyskim. zakończyła się realizacja zadania publicznego pn. „Międzynarodowa wymiana młodzieży w formie on-line lub tradycyjnej”. Zadanie realizowane było od 22.10.2021 i zostało współfinansowane ze środków otrzymanych z Ministerstwa Edukacji i Nauki. W ramach projektu przeprowadziliśmy szereg działań, które umożliwiły nam realizację założonych celów.
Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim zostali docenieni przez ministra edukacji i nauki. Za swoje osiągnięcia sportowe otrzymali gratulacje i finansową gratyfikację.
Krew to cenny lek. Krwi nie da się wyprodukować w laboratorium. W tym czasie, kiedy krew jest potrzebna osobom, które były chore na COVID - 19, akcje honorowego oddawania krwi są bardzo potrzebne i ważne.
Pasje można mieć różne. Jedni śpiewają, drudzy malują, a jeszcze inni pomagają jako wolontariusze. Takimi osobami są uczennice ostrowieckiego CKZiU, Natalia Biernat i Amelia Sobczyńska. Dziewczyny w czwartek (9 grudnia) wzięły udział w saloniku dyskusyjnym pod hasłem „NIE dla nałogów TAK dla pasji”. Opowiedziały m.in. o akcji oddania włosów na rzecz podopiecznych Fundacji „Rak’n’Roll”, a także o innych własnych doświadczeniach.
Po raz kolejny w III LO im. Wł. Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim została zorganizowana akcja "Maraton Pisania Listów". Młodzież nie jest obojętna na krzywdę innych ludzi i właśnie poprzez pisanie listów wyrażają swój sprzeciw i stają w obronie uwięzionych.
W środę (8 grudnia) Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego zorganizowało pokazowe zajęcia, które skierowane były do ósmoklasistów z ostrowieckich szkół podstawowych. Odbyły się m.in. pokazy fryzjerskie, na których przedstawiono techniki strzyżenia, upięć, jak również makijażu i pielęgnacji dłoni, z kolei w pracowni z obrabiarkami sterowanymi numerycznie zaprezentowano jak się nimi steruje oraz jak napisać program.
W piątek Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg” wraz z Centrum Wolontariatu zorganizowało w Ostrowieckim Browarze Kultury uroczysty „Dzień Wolontariusza”. Wydarzenia było podziękowaniem dla wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu skupionych wokół Korpusu Solidarności, a także podsumowaniem corocznych działań realizowanych w tym programie.
30 listopada 45 uczniów Niepublicznego Technikum im. Tadeusza Kościuszki wraz z opiekunami wyjechało na wycieczkę do Oświęcimia. Wyjazd zrealizowany został w ramach zadania publicznego „Międzynarodowa wymiana młodzieży formie on-line lub tradycyjnej”. Na ten cel szkoła otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zwiedzanie odbywało się w dwóch grupach z przewodnikami, trasą dla uczniów szkół średnich.
Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim w roku szkolnym 2021/22 świętuje dziesięciolecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu w placówce odbywają się liczne imprezy i wydarzenia takie jak wrześniowa inauguracja roku sportowego, na której pojawili się m.in. legenda piłki ręcznej, Sławomir Szmal czy olimpijczyk z Tokio, Mateusz Borkowski.
Stanisław Dulny - artysta fotografik od ponad dwudziestu lat współpracujący z redakcją Gazety Ostrowieckiej. Rejestruje historię ostrowieckiego sportu. Od 19 listopada jego fotografie można oglądać w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wystawa „Łączy nas sport” została zorganizowana z okazji dziesięciolecia szkoły.
Walka z antysemityzmem, wzbudzenie wśród młodzieży poczucia tolerancji, zetknięcie się z inną kulturą - taką szansę ma 45 uczniów z ostrowieckiego z ZDZ-u, którzy biorą udział w zadaniu publicznym pod hasłem „Międzynarodowa wymiana młodzieży w formie on-line lub tradycyjnej”. W projekcie uczestniczy również szkoła z Tel Awiwu.
Uczniowie dwóch ostrowieckich szkół średnich: Liceum Ogólnokształcącego nr. I im. Stanisława Staszica oraz Zespołu Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w poniedziałek brali udział w debacie, dzięki której poznali odpowiedź na pytanie czym jest aktywność obywatelska.
Stadion lekkoatletyczny w Ostrowcu Świętokrzyskim to inwestycja, o której mówi się od wielu lat. Dobre zaplecze sportowe dla uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego, to podstawa szkolenia przyszłych sportowców. Na budowę obiektu wraz z zapleczem Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim otrzymało 16,2 mln zł z programu "Polski Ład".
Uczniowie Technikum im. T. Kościuszki w Ostrowcu Świętokrzyskim w dniu 15.11.2021 uczestniczyli w wycieczce do Muzeum historii i kultury Żydów polskich Polin. Wyjazd do Warszawy zrealizowany został w ramach zadania publicznego pn. „Międzynarodowa wymiana młodzieży w formie on-line lub tradycyjnej”, na którego realizację otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Część klas w PSP nr 4 i PSP nr 9 oraz w "budowlance", "ekonomiku" i I LO im. Staszica, z powodu koronawirusa wśród uczniów i nauczycieli, uczy się zdalnie.
Przegląd techniczny samochodu to obowiązek dla każdego kierowcy. Sprawne auto to bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Dlatego w sobotę, 23 października w warsztatach szkolnych CKZiU w Ostrowcu Świętokrzyskim można było zrobić bezpłatny przegląd pojazdu. Z taką inicjatywą wyszli uczniowie i nauczycieli.
Niepubliczne Technikum im. T. Kościuszki w Ostrowcu Świętokrzyskim otrzymało w tym roku dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki na realizację zadania publicznego pn. „Międzynarodowa wymiana młodzieży w formie on-line lub tradycyjnej.” W projekcie odbędzie się szereg zadań mających na celu integrację uczniów z Polski z uczniami z Izraela oraz przybliżenie młodzieży z obu szkół historii i kultury Żydów Polskich. Uczestnikami będzie 45 uczniów z Technikum ZDZ w Ostrowcu Św. oraz 10 uczniów ze szkoły rówieśniczej z Izraela.
Dwudziestu jeden uczniów szkół średnich z Ostrowca Świętokrzyskiego za swoje osiągnięcia odbierze stypendia Prezesa Rady Ministrów.
Jesień to czas, kiedy w wielu domach szykuje się przetwory z owoców i warzyw. Na stołach zaczynają dominować różnego rodzaju zupy, potrawy z mięsa z dodatkami aromatycznych i rozgrzewających przypraw, przegryzanych marynowanymi grzybami. To właśnie „Jesień na talerzu” będzie głównym tematem Dnia Gastronoma, który odbędzie się 7 października w czwartek w Zespole Szkół Nr 1 im, Mikołaja Kopernika w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Poszerzanie i podnoszenie kwalifikacji zawodowych to inwestycja w rozwój osobisty ale przede wszystkim sposób na łatwiejsze zdobycie pracy lub dobrego stanowiska w firmie. Wdrażanie innowacji tyczy się nie tylko osób już pracujących, ale również uczniów szkół zawodowych. Z takiej możliwości skorzystali uczniowie i nauczyciele Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
W mundurze czy też nie, ale uczniów Niepublicznego Technikum im. Tadeusza Kościuszki wyróżnia przede wszystkim godna do naśladowania postawa patriotyczna, wspólny szacunek, determinacja i serce które wkładają w każde działanie. Szczególnie widać było to podczas uroczystości ślubowania, która odbyła się na ostrowieckim rynku, a którą poprzedziła msza św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
Przejdź do kategorii