Europejskie Dni Archeologii są okazją do zapoznania się z pracą archeologów oraz aktywnym udziałem uczestników w odkrywaniu tajemnic przeszłości. W ich trakcie organizowane są liczne wykłady, warsztaty, prezentacje i pokazy. W tym roku ogólnopolską inauguracja #EDA miała miejsce w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie „Krzemionki”. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Pascal Ratier, który jest koordynatorem EDA z Narodowego Instytutu Archeologicznych Badań Ratowniczych; dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dr hab. Katarzyna Zalasińska; Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Joanna Modras; przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, reprezentanci muzeów i instytucji kultury z całej Polski oraz w roli gospodarza dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego, dr Andrzej Przychodni.
Po części oficjalnej odbyła się sesja naukowa, w której omawiano temat popularyzacji dziedzictwa archeologicznego, w tym samej idei EDA, programu nieinwazyjnych badań AZP+, archeologii wspólnotowej, propagowania wiedzy na temat starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego i działań popularyzacyjno-edukacyjnych w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie „Krzemionki”. Zaproszeni goście zwiedzili również pradziejowe kopalnie krzemienia pasiastego.
Wydarzenia w ramach tegorocznych Europejskich Dni Archeologii w Polsce odbędą się w najbliższy weekend. W Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie „Krzemionki” zaplanowano:
- wykład dr. Szymona Modzelewskiego pt. „Historia archeologii”, w trakcie którego uczestnicy dowiedzą się tego, jak powstała ta nauka, jak rozwijały się metody datowania i jak w ciągu ostatnich 200 lat mogliśmy poznać najdawniejszą przeszłość - piątek, 16 czerwca o godz. 12:00,
- warsztaty archeologiczne, które będą okazją do spróbowania swoich sił w pracy krzemieniarza, a także pradziejowego budowniczego. Uczestnicy nauczą się również piec podpłomyki i zobaczą jak dawniej warzono sól - sobota, 17 czerwca w godz. 11:00-15:00 na terenie pradziejowej osady,
- wernisaż wystawy „Krzemionki Stefana Krukowskiego”, czyli ekspozycji, którą przygotowano wspólnie z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Wystawa ukazuje związki Stefana Krukowskiego z Krzemionkami, a przede wszystkim historię badań prowadzonych przez profesora na terenie krzemionkowskich kopalń krzemienia pasiastego - sobota, 17 czerwca o godz. 16:00.
🔳 zobacz również:
🔳 zobacz również:
Napisz komentarz
Komentarze