Wpis na tak prestiżową listę wiąże się z koniecznością sprostania wymaganiom, jakie są stawiane miejscom wyróżnionym przez UNESCO. Jest to długi proces. Jednym z jego etapów jest wdrażanie Planu Zarządzania i współpraca między gminami. Kluczowym elementem jest utworzenie parku kulturowego, czyli stworzenia jednolitego i spójnego systemu zarządzania wszystkimi czterema komponentami dobra światowego dziedzictwa oraz wprowadzenie odpowiedniej ochrony stref buforowych (otuliny poszczególnych elementów).
Porozumienie z samorządami gminnymi i powiatowymi, które umożliwia przystąpienie do prac nad tworzeniem parku kulturowego zostało podpisane w lutym tego roku. Oczywiście pojawiają się pewne problemy, zwłaszcza dotyczące obszaru na terenie gminy Ćmielów. Trzeba jednak cały czas mieć na uwadze, że jesteśmy zobligowani terminami. Te już i tak zostały przesunięte ze względu na pandemię koronawirusa.
Dziś mija dwa lata od wpisu na listę UNESCO. Tak się złożyło, ze trzy i pół miesiąca po tym wydarzeniu , z powodu remontu zamknięto wiodącą przez neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego podziemną trasę turystyczną. Turyści musieli wykazać się cierpliwością.
Remont dobiegł końca i już od 19 lipca, czyli w 99. rocznicę odkrycia kopalni neolitycznych przez geologa Jana Samsonowicza, Krzemionki zostaną udostępnione zwiedzającym i sezon turystyczny rozpocznie się w pełni.
Napisz komentarz
Komentarze