Świętokrzyska Nagroda Kultury, to wyróżnienie, którym Zarząd Województwa co roku honoruje osoby, instytucje, stowarzyszenia oraz zespoły, za szczególne dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechnianie i ochronę dziedzictwa narodowego.
23 września 2020 roku, Zarząd Województwa zaakceptował kandydatów wybranych przez Kapitułę Świętokrzyskiej Nagrody Kultury w składzie: Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Agnieszka Buras – przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Magdalena Kusztal – dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Sylwester Furmańczyk – prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „Muzyka”, Grzegorz Cuper – przedstawiciel środowiska kultury, Marian Rumin – historyk sztuki, przedstawiciel środowiska kultury.
"Serdecznie dziękuję Państwu za to, że tworzycie kulturę naszego regionu, dbacie o ochronę dziedzictwa kulturowego oraz o umacnianie tradycji."
- mówił Andrzej Bętkowski, przewodniczący Komisji oceniającej.
Nagrodę honorową - statuetkę, otrzymał zespół w składzie: dr Jerzy Tomasz Bąbel, Artur Jedynak i Kamil Kaptur, działający na rzecz wpisania Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2019 roku.
Dr Jerzy Tomasz Bąbel – polski badacz zajmujący się archeologią pradziejową, rozprawę doktorską obronił w Instytucie Historii Kultury Materialnej PAN w Warszawie w 1988 r., w latach 1971-2000 pracował w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, a w latach 2000-2008 w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie pełnił obowiązki dyrektora i zastępcy dyrektora Rezerwatu Archeologiczno-Przyrodniczego Krzemionki Opatowskie. Brał udział i kierował licznymi pracami archeologicznymi w Polsce i za granicą, w tym także na terenie pradziejowych kopalni w Krzemionkach. Kustosz dyplomowany, obecnie na emeryturze. Autor około dwustu prac naukowych i popularnonaukowych. W ramach Wydawnictwa ENETEIA w marcu 2009 r. wydał książkę pt. „Reinkarnacja”, a w 2015 r. monografię pt. „Krzemionki Opatowskie. Monument prahistorii Europy. Kopalnie krzemienia pasiastego”. Uczestniczył on jako ekspert niezależny w pisaniu wniosku nominacyjnego.
Artur Jedynak – kustosz Działu Archeologii Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Absolwent archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, studiów podyplomowych Ochrona i Zarządzanie Dziedzictwem Archeologicznym współprowadzonych przez Instytut Prahistorii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie; doktorant w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Prowadził badania na kilkudziesięciu stanowiskach archeologicznych w Polsce, w tym pradziejowych kopalniach krzemienia – „Krzemionki” i „Borownia”. Jego zainteresowania skupiają się wokół badań prahistorycznego górnictwa i związanego z nim osadnictwa, a także na tematyce ochrony dziedzictwa archeologicznego i popularyzacji archeologii. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych. Jest on jednym z autorów wniosku nominacyjnego złożonego w 2018 r. w Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu, Planu Zarządzania Krzemionkowskim Regionem Pradziejowego Górnictwa Krzemienia Pasiastego, a także poprzedzającego go wniosku o przyjęcie Krzemionek na tzw. Polską listę informacyjną.
Kamil Kaptur – archeolog, regionalista, absolwent Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2003 r. pracownik Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, kustosz w Dziale Archeologii. W ramach działalności zawodowej od wielu lat prowadzi prace badawcze w dorzeczu Kamiennej. Jego zainteresowania dotyczą głównie zagadnień archeologii regionu świętokrzyskiego, ze szczególnym uwzględnieniem pradziejowego górnictwa krzemienia oraz osadnictwa i hutnictwa żelaza w okresie rzymskim. W swojej pracy badawczej zajmuje się ponadto dziejami staropolskiego przemysłu oraz ochroną i inwentaryzacją stanowisk dawnego górnictwa rud żelaza w rejonie Ostrowca Świętokrzyskiego. Autor opracowań naukowych i popularyzatorskich z dziedziny archeologii i historii regionu. Jest on jednym z autorów wniosku nominacyjnego złożonego w 2018 r. w Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu, a także poprzedzającego go wniosku o przyjęcie Krzemionek na tzw. Polską listę informacyjną.
Ponadto nagrodą honorową został wyróżniony Zespół Muzeum Narodowego w Kielcach – prof. dr hab. Robert Kotowski – Dyrektor, Koordynatorzy projektu: dr Agnieszka Kowalska – Lasek (zastępca dyrektora), Magdalena Klamka (zastępca dyrektora). Zespół zrealizował projekt: Modernizacja Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej Muzeum Narodowego w Kielcach.
Nagrodę I stopnia - za szczególne osiągnięcia o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim oraz za całokształt osiągnięć otrzymały:
- Ewa Okońska – od 30 lat pełniąca rolę kierownika Redakcji Publicystyki w Polskim Radiu Kielce. Uwielbiana przez słuchaczy autorka wielu audycji i prezenterka różnych programów. Obecnie prowadzi dwie autorskie audycje „Co się nosi” i „Polonijne Radio Kielce”. Jest jedną z prowadzących magazyn samorządowy „Kto tu rządzi” i „Magazyn Rolniczy”. Jedna z najdłużej pracujących dziennikarek w Rozgłośni Polskiego Radia Kielce.
- Ludmiła Worobec-Witek – absolwentka Szkoły Talentów imienia S. Kruszelnickiej oraz Lwowskiego Konserwatorium imienia M. Łysenki. Jest muzykiem Filharmonii Świętokrzyskiej, nauczycielem klasy skrzypiec w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach, członkiem zespołu „STRAUSS ENSEMBLE”, który współpracuje z najlepszymi śpiewakami operowymi i operetkowymi w całym kraju.
Nagrody II stopnia- za osiągnięcia mające istotne znaczenie dla rozwoju życia kulturalnego w województwie świętokrzyskim otrzymali:
- Małgorzata Kowalska – pianistka, kameralistka, pedagog.
- Karolina Magdalena Kozieł – artystka – od 2015 r. maluje obrazy inspirowane motywem pasiaka świętokrzyskiego.
- Jerzy Krzemiński – przez ponad 30 lat jako kustosz Działu Literatury Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.
- Jerzy Osiecki – autor, przewodnik świętokrzyski, edukator regionalny. Od ponad 30 lat w artykułach oraz książkach propaguje dziedzictwo kulturowe Regionu Świętokrzyskiego.
- Andrzej Paździerz – dyrektor samorządowych instytucji kultury w gminie Piekoszów od 2007 r.
- Marcel Sabat – polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.
- Urszula Stępień – autorka obszernej monografii Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, stanowiącej uwieńczenie jej wieloletniej pracy naukowej, dokumentacyjnej w zakresie dziedzictwa.
- Rafał Urbański – doktor sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, wykładowcą na Wydziale Sztuki UJK, od 2009 r. jako grafik współpracuje z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach (obecnie na etacie), od 2019 r. pełni funkcję prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Kielce.
- Kazimiera Zapałowa - filolog i muzeolog. W latach 1967-2003 pracownik naukowy Muzeum lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach.
- Studio Tańca i Stylu Rewanż – szesnastokrotny finalista Mistrzostw Świata oraz zdobywca 4 tytułów Mistrza Świata w kategorii Show Dance Large Productions, ma na koncie 16 złotych medali (solo, duo, trio, mini formacje).
Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki zostało ponadto uhonorowane statuetką "Wędrowca Świętokrzyskiego" w kategorii "Atrakcja turystyczna". W ramach Światowego Dnia Turystyki, marszałek województwa świętokrzyskiego co roku wyróżnia osoby i instytucje zasłużone dla świętokrzyskiej turystyki.
"Cieszę się, że możemy dziś wręczyć nagrody „Wędrowca” i „Super Wędrowca Świętokrzyskiego” . W dzisiejszych, bardzo trudnych czasach pandemii, która ma niestety ogromny wpływ na turystykę ważne, że są wśród nas ludzie, którzy powodują, że Świętokrzyskie jest atrakcyjne turystycznie i którzy potrafią sprawić, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o zaletach naszego regionu".
- mówił członek Zarządu Województwa - Tomasz Jamka.
Obok Muzeum, nagrodzone zostały także Camping Browarny w Sandomierzu, Sekretarz PTTK Sandomierz – Marzena Martyńska, Miasto i Gmina Bodzentyn oraz Oddział Świętokrzyski PTTK.
Napisz komentarz
Komentarze