Przygotowanie ucznia do nowego roku szkolnego, to duże obciążenie dla domowego budżetu. Ceny niezbędnych artykułów piśmienniczych, a przede wszystkim podręczników są wysokie. I chociaż w podstawówce rodzice z zakupu książek są zwolnieni to już w szkołach średnich trzeba przygotować się na duży wydatek.
"Najdroższe podręczniki są dla uczniów szkół średnich. Ci, którzy naukę rozpoczynają na podbudowie gimnazjum są w lepszej sytuacji, ponieważ mogą odkupić książki od starszych roczników. Uczniowie po podstawówce idąc do szkoły średniej muszą zakupić wszystkie podręczniki nowe, co jest wymuszone zmianą programową"
- mówi Anita Bieniek, pracownik księgarni
Z kosztami muszą liczyć się także rodzice, którzy od września poślą swoje dzieci do przedszkola, ponieważ nie są one objęte ani programem "Dobry start" ani darmowymi podręcznikami, a zestaw podręczników dla przedszkolaka, tzw. "box" sięga kosztów rzędu 150 zł.
Odciążeniem dla rodziców są rządowe programy wsparcia, jak na przykład "Dobry Start". To świadczenie, które przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia 24. roku życia.
Program obejmuje uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Ze świadczenia "300+" nie mogą korzystać studenci. W związku ze zmianami wprowadzonymi przez rząd w programie "Dobry start", od 1 sierpnia 2019 roku o to świadczenie mogą ubiegać się także uczniowie szkół dla dorosłych oraz szkół policealnych.
Obecnie świadczenia w ramach programu wypłacono ponad pięciu tysiącom rodzin z Ostrowca Świętokrzyskiego.
Napisz komentarz
Komentarze