Świętokrzyskie Dni Kultury, bo tak nazwane zostały Dymarki, obfitują w różnorodne atrakcje. Wydarzenie to co roku przyciąga turystów z Polski i z za granicy. Dymarki to połączenie nauki z rozrywką kierowanej do wszystkich odbiorców, niezależnie od wieku.
Oprócz rekonstrukcji historycznej oraz prezentacji uzyskiwania żelaza starożytną metodą na uczestników czekają jeszcze m. in. barwne korowody z udziałem grup rekonstrukcyjnych, wozy celtyckie, rydwany rzymskie. Prezentacje archeologiczne zostaną zainicjowane już 11 sierpnia dużym korowodem, który o godz. 21.00 wyruszy z Rynku w Nowej Słupi do Centrum Kulturowo -Archeologicznego. Inscenizacja będzie miała charakter uroczystego rozniecenia i przekazania ognia uczestnikom projektu „W kręgu żelaza”. Tego samego dnia odbędzie się również występ Studium Instrumentów Etnicznych oraz zespołu Percival Schuttenbach, który wraz z oprawą multimedialną i świetlną oraz tancerzami teatru AVATAR wystąpią z koncertem pt „Wild Hunt Live”.
Natomiast w weekend 12-13 sierpnia na terenie całego Centrum Kulturowo-Archeologicznego będzie można uczestniczyć w wielu działaniach, dla których główne tło będą stanowiły prezentacje próby rekonstrukcji procesu wytopu żelaza starożytną metodą. Wśród ciekawszych elementów widowiska historycznego będzie można zobaczyć min. ceremonię ślubną legionisty z barbarzynką, pokazy łucznictwa konnego, ceremonię pogrzebu wodza zakończoną biesiadą, manewry wojsk oraz wiele innych.
Wydarzenia te zostaną poprzedzone Dymarkowymi Biegami Górskimi, które zaplanowane zostały na 5 i 6 sierpnia. Będą to:
Bieg Emeryka – 5 km – na trasie Huta Szklana – Święty Krzyż – Nowa Słupia;
Dycha Hutnika – 10 km – na trasie Nowa Słupia – Święty Krzyż – Trzcianka – Nowa Słupia;
Pół maraton Gór Świętokrzyskich – 21,5 km – na trasie Witosławice – Nowa Słupia.
Podczas 51. edycji Dymarek nie zabraknie również popularyzacji regionalnej kultury ludowej. Odbędzie się bowiem Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej z udziałem 100 podmiotów z województwa świętokrzyskiego a wśród nich znajdą się: soliści, KGW, zespoły śpiewacze, zespoły pieśni i tańca, kapele, dla których przygotowana zostanie specjalna scena, wokół której odbywał się będzie kiermasz twórców ludowych oraz konkurs malarski i rzeźbiarski.
W tym roku nie zabraknie także gwiazd muzyki pop, które zaśpiewają na dużej scenie pod lasem. Na 51. Dymarkach wystąpią min. Golec uOrkiestra, Horpyna, Jędrusie oraz zespoły disco polo: MIG, Czadoman, EGO.
Przysmaki regionalnej kuchni, lunapark, historyczna gra terenowa i quiz historyczny będą tylko dopełnieniem miłego spędzenia wolnego czasu.
Napisz komentarz
Komentarze