W jaki sposób młodzież może ubiegać się o dofinansowanie z programu z Erasmus? Jakie młodzież ma możliwości w trakcie studiowania za granicą i podczas wymian międzynarodowych? Czy Erasmus to tylko częściowe studia za granicą? Odpowiedzi na te pytania poznali uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej i Liceum im. Stanisława Konarskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Często Erasmusa sprowadza się tylko do częściowych studiów za granicą, ale to nie jest prawda. Erasmus ma też komponent zwany programem „Młodzież”. Mam na myśli programy, z których mogą korzystać osoby w bardzo młodym wieku. Nawet ci wcześni nastolatkowie, czyli osoby w wieku 10-ciu, 11-tu czy 12-tu lat to może być młodzież, która chce coś zrobić w swojej społeczności lokalnej i może ubiegać się o dofinansowanie z programu Erasmus
- tłumaczy dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene z Team Europe Direct.
Prelekcja dr hab. Renaty Mieńkowskiej-Norkiene została zorganizowana w ramach dwudniowych warsztatów pod hasłem „Młodzież w Unii Europejskiej; Wczoraj, dziś i jutro”. Celem wydarzenia było zwiększenie świadomości i tożsamości młodzieży, jeśli chodzi o ich przynależność do Unii Europejskiej. Młodzież ze szkoły i liceum im. Stanisława Konarskiego uczyła się składać petycje i wnioski, np. na wymiany zagraniczne. Dyskutowano na temat równouprawnienia i działania przeciwko dyskryminacji. Omówiono również zasady głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Szczerze mówiąc, jestem pozytywnie zaskoczona tym, że młodzież wie dużo na ten temat oraz tym, że jest chętna uczestniczyć w takich wydarzeniach
- mówi Angela Mozal z Młodzieżowej Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.
Warsztaty pod hasłem „Młodzież w Unii Europejskiej; Wczoraj, dziś i jutro” zorganizowała Młodzieżowa Rada Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego w ramach projektu do Europejskiego Kongresu Rad Młodzieżowych.
Napisz komentarz
Komentarze