Celem konkursu LOOSTRO jest stworzenie przestrzeni do prezentacji twórczości młodych artystów wizualnych i zarazem wyłonienie nowych, dotąd nieznanych talentów. Do 16. edycji Jesiennego Salonu Sztuki wpłynęło prawie pół tysiąca zgłoszeń. Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano 80 prac. Na wernisażu w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim pojawiło się kilkudziesięciu artystów.
GRAND PRIX: Anna Myszkowiak za pracę „Tors”
Za odwagę i wyobraźnię w badaniu granic ludzkiego ciała, doskonałe wyczucie materiału, zetknięcie delikatnej materii z ważkimi tematami z jakimi boryka się współczesny człowiek w kontekście wielorakich tożsamości oraz za szczególną wrażliwość na kruchość i przemijalność.
II miejsce: Emil Bucki za pracę „Korowód”
Za snucie spójnej opowieści komentującej współczesną rzeczywistość społeczno-polityczną w szerokim kontekście i odniesieniu do własnych korzeni oraz wykorzystywanie języka znaków i symboli, który nie tylko zachwyca warsztatowo, ale przede wszystkim ostrzega i uwrażliwia na wciąż powracające zagrożenia.
III miejsce: Julia Szczerbowska za pracę „Autoportret w robaku”
Za sprawne poruszanie się w różnych technikach i niezwykle sugestywny obiekt w którym artystka wykorzystuje materiały wielorakiego pochodzenia i podnosi istotne problemy związane z ekologią, porusza kwestie zachwianej równowagi ekosystemów oraz bada pozornie dominującą rolę człowieka nad naturą i innymi istotami żyjącymi, także tymi najmniejszymi.
Wyróżnienie magazynu Art Monitor: Tomek Paszkowicz za pracę „Nie mam czasu”
Za przejmujący zapis performance’u podkreślającego, że w sztuce najważniejsze jest to, co niewidoczne. Ważny przykład artysty zanurzonego w sztukę i bezkompromisowe podejście do prezentowania i komentowania problemów związanych z pozycją społeczną i ekonomicznym statusem artysty.
Wyróżnienie FRSK Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Kreatywnego: Sabina Kałuża za pracę „Mirror”
Za twórczy recykling, który daje przedmiotom nowe nieoczywiste życie w przestrzeni twórczej wyobraźni oraz doskonałe wyczucie medium, badanie granic malarstwa, rozszerzanie go o materiały z życia codziennego z wykorzystaniem intertekstualnych odniesień, cytatów i inspiracji.
Wyróżnienie Van Rij Gallery Helena Stiasny – Harpia
Za chwytający za gardło manifest wolności, niezależności i siły kobiet będący nie tylko odważnym malarskim gestem, ale przede wszystkim ciekawą konfrontacją z kulturowymi wyobrażeniami i stereotypami osadzoną w szerokim nurcie autoportretów charakterystycznych dla współczesnej epoki selfie.
Wyróżnienie hotel Bristol Art & Medical Spa: Dominika Walczak za pracę „Twosome”
Za hipnotyzujące formalnie badanie wzajemnych relacji geometrycznych figur, pozwalające odkryć ukryte znaczenia i wzajemne oddziaływania w dialogu z przestrzenią oraz przypominanie, że pomiędzy światami, miejscami, tożsamościami, dzieją się rzeczy najważniejsze. Czy je dostrzegamy?
Wyróżnienia BWA Ostrowiec otrzymały: Nikita Krzyżanowska, Kinga Burek - Domżalska oraz Zuzanny Szary.
Napisz komentarz
Komentarze